NaukaZdrowy jak ryba - co to znaczy?

Zdrowy jak ryba – co to znaczy?

Przez Redakcja

Czy jesz kanapkę z tuńczykiem, czy łososia, ryby mogą być zdrowym wyborem w Twojej diecie. Właściwe rodzaje ryb mogą przynieść Ci wiele korzyści zdrowotnych. Jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać swoją dietę, czytaj dalej, aby poznać najlepsze dla Ciebie rodzaje ryb.

Kwasy tłuszczowe Omega-3

Kwasy tłuszczowe Omega-3 to grupa wielonienasyconych tłuszczów, które są niezbędne dla człowieka. Odgrywają ważną rolę w diecie człowieka, a ich spożycie zostało powiązane ze zmniejszeniem ryzyka chorób serca i innych schorzeń.

Kwasy omega-3 można znaleźć w wielu rodzajach pokarmów roślinnych i morskich. Najpopularniejsze źródła ALA to olej lniany, olej rzepakowy i olej z nasion konopi. Ryby i skorupiaki są również bogate w kwasy omega-3.

Wiele badań powiązało kwasy omega-3 ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia i innych chorób zapalnych. Dlatego American Heart Association zaleca spożywanie ryb co najmniej dwa razy w tygodniu.

Rtęć metylowa

Rtęć metylowa to trująca substancja, która może mieć wpływ na Twoje zdrowie. Jest naturalnym składnikiem środowiska i występuje również w owocach morza. Kiedy jesz ryby, ważne jest, żebyś wybierał takie, które mają niską zawartość metylortęci.

Metylortęć może wpływać na mózg, zwłaszcza u małych dzieci. Objawy wysokiego poziomu metylortęci mogą obejmować brak koordynacji, drżenie mięśni i upośledzenie słuchu. Z tego powodu Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) oraz Agencja Żywności i Leków (FDA) wydały zalecenia dotyczące bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Ustanowiły też tymczasową tolerowaną tygodniową dawkę metylortęci.

Lista zdrowych ryb przygotowana przez Seafood Watch „Super Green: Najlepsza z najlepszych” lista zdrowych ryb

Program Seafood Watch stworzył listę najlepszych i najzdrowszych ryb w oparciu o takie kryteria, jak jakość ryb i eko-wiarygodność źródła. Wykorzystano także najnowsze aplikacje mobilne i technologie konsumenckie. W skrócie, stworzyli listę najlepszych owoców morza, która z pewnością zadowoli najbardziej świadomych zdrowotnie kupujących.

Najpierw na liście jest biały tuńczyk. Warto wybrać lekki kawałek, ponieważ mięso jest bogate w tłuszcze omega 3 i nie zawiera rtęci. Aby jak najlepiej wykorzystać owoce morza, szukaj ekologicznego oznakowania Marine Stewardship Council.

Ryby i sardynki w puszce

Jeśli szukasz zdrowej alternatywy dla mięsa i innych wysokokalorycznych produktów, rozważ ryby i sardynki w puszce. Te pożywne produkty są nie tylko niskokaloryczne, ale także pełne niezbędnych witamin i minerałów.

Są także dobrym źródłem białka i wapnia, dwóch składników odżywczych, które są niezbędne dla rozwoju zdrowych kości. Zawarte w nich kwasy tłuszczowe omega-3 mogą również zmniejszać ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i zakrzepów krwi. Dodanie ich do swojej diety pomoże Ci uniknąć chorób serca.

Kupując ryby, ważne jest, aby wybierać marki spełniające określone standardy. Marine Stewardship Council (MSC) to znak zatwierdzenia dla zrównoważonego rybołówstwa. Warto też wybierać ryby o niskiej zawartości rtęci.

Makrela królewska

Zdrowa dieta obejmuje ryby, a jedną z najlepszych ryb jest makrela. Ta gęsta od składników odżywczych ryba zawiera niezbędne witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe omega-3 i inne składniki odżywcze. Pomaga też obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Makrela królewska to popularna ryba, występująca w wodach wokół Stanów Zjednoczonych. Makrele są doskonałym źródłem białka. Mogą osiągać ponad 100 funtów.

King mackerel ma srebrzyste boki i rozwidlony ogon. Samce osiągają dojrzałość płciową w ciągu dwóch lat, podczas gdy samice dojrzewają po trzech lub czterech.

Dojrzałe zimorodki są nadal ulubionym posiłkiem delfinów i tuńczyków. Istnieją jednak obawy o przyszłość kingfisha, ponieważ zmiany klimatyczne i utrata siedlisk zagrażają jego istnieniu.

Rugia pomarańczowa

Rugia pomarańczowa, czyli ślimak, to ryba głębinowa. Można ją znaleźć w wodach Nowej Zelandii, Australii i Chile.

Ryby te należą do rodziny Trachichthyidae. Jest to rodzina ryb, do której należą drapieżne skorupiaki, takie jak latarniki. Mają kolczaste płetwy i kościstą głowę.

Żyją w głębinach oceanu, na głębokości około 700 sążni. Zazwyczaj ważą siedem kilogramów i mają około 30 centymetrów długości.

Jej długość życia szacuje się na ponad sto lat. Jednak najstarszy znany do tej pory gardłosz pomarańczowy miał 180 lat.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Oceń artykuł: Zdrowy jak ryba – co to znaczy?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy