NaukaAksjologia - co to?

Aksjologia – co to?

Przez Redakcja

Aksjologia to dziedzina filozoficzna, która zajmuje się naturą wartości i pytaniami, które ich dotyczą. Jest używana jako narzędzie do dyskusji na tematy takie jak etyka, estetyka i ludzkie zachowanie.

Filozofia wartości

Aksjologia jest dziedziną filozoficzną, która bada naukę o wartości i dobru. Obejmuje ona etykę, estetykę i religię. Etyka bada pojęcia dobra i słuszności w postępowaniu indywidualnym i społecznym. Oprócz relacji między „dobrem” i „złem”, aksjologia skupia się na dwóch rodzajach wartości.

Wartość jest definiowana jako coś, co ma pozytywną jakość. Teoria wartości zakłada, że przyjemność i dobro są głównymi nośnikami wartości. Teoria Good-first również utrzymuje, że stany rzeczy są głównymi nośnikami wartości.

Tradycyjnie pytanie aksjologiczne dotyczyło wartości obiektywnych stanów świata. Jednak bardziej praktyczną wersją aksjologii jest określenie wartości subiektywnych stanów psychologicznych.

Badanie wartości w ludzkim zachowaniu

Aksjologia jest filozofią, która bada pojęcie wartości. Jest to teoria, która bada, co jest dobre, a co złe. Istnieją różne gałęzie tej dyscypliny, w tym etyka, estetyka i fizjologia.

Pojęcie wartości pojawiło się jako problem we wczesnych latach filozofii. Wielu filozofów sprzeciwiało się włączaniu wartości do badań naukowych. Ostatecznie koncepcja wartości została potraktowana w sposób pluralistyczny. Doprowadziło to do podziału teorii etycznych na cztery obszary.

Etyka jest nauką o dobrym i złym postępowaniu. Do określenia pożądalności wartości stosuje się kilka kryteriów. Należą do nich związki przyczynowe, ogólność, precyzja i elegancja.

Badanie wartości w technice

Aksjologia, czyli badanie wartości, jest jedną z potrzeb intelektualnych XXI wieku. Łączy ona analizę filozoficzną i badania empiryczne.

Aksjologia jest próbą zrozumienia znaczenia wartości, wartości przedmiotu lub pojęcia oraz wartości własnych wartości badacza. Jest to ważne w kontekście technologii.

Aksjologia istnieje od pierwszej połowy XX wieku. Stosowali ją filozofowie Paul Lapie, Wilbur Marshal Urban i Eduard von Hartmann. Początkowo aksjologia była pomyślana jako zastępstwo dla refleksji nad konkretnymi wartościami.

Na przełomie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku debaty na temat technologii zwróciły się ku bardziej zagnieżdżonej i mniej neutralnej dyskusji o wartościach. Doprowadziło to do powstania rygorystycznej teorii wartości, którą można by zastosować do innowacji technologicznych.

Aksjologia Arystotelesa

Aksjologia to dziedzina nauki poświęcona badaniu wartości i dobra. Na przykład, jaką wartość ma banknot dolarowy? Czy może hamburger jest jak pszczoła? Innymi słowy, jak dobry jesteś? Na szczęście filozofowie zastanawiają się nad tym od wieków. Dziedzina ta charakteryzuje się mnogością filozofii, które można luźno podzielić na społeczne, polityczne i estetyczne. W zależności od kontekstu, wspomniane eponimy są albo obfite, albo oblepione pyłem. Dlatego wielu ludzi nie jest w stanie zdecydować, w co wierzyć.

Aksjologię można podzielić na dwa główne elementy: Aksjologię i Teorię Wartości. Często zdarza się, że ta druga jest używana w odniesieniu do pierwszej. Należy jednak odpowiednio doceniać oba te elementy.

Teoria aksjologiczna Brentano

Aksjologia jest dziedziną filozofii, która bada wartość przedmiotów i osób. W ogólnym sensie aksjologia jest próbą sformułowania rygorystycznej i jednolitej teorii wartości i dobra. Dziedzinę tę charakteryzuje wysoki stopień rygoryzmu, oparcie na nauce i podobieństwo do metaetyki.

Aksjologia jest również ściśle związana z etyką. Etyka to nauka o tym, jak powinniśmy zachowywać się jako ludzie. W szczególności jest to badanie koncepcji „dobra” i „zła” w naszym życiu indywidualnym i społecznym. Wśród wielu subdyscyplin etyki, aksjologia jest podstawą filozofii moralnej.

Jednym z najbardziej znaczących osiągnięć związanych z aksjologią jest przedstawienie formalnej teorii mentalnego aktu myślenia. Myślenie polega na przedstawieniu umysłowi jakiegoś obiektu. Ale myślenie nie musi wiązać się z osądzaniem, wierzeniem lub pragnieniem, by obiekt był prawdziwy lub fałszywy.

Aksjologia w etyce i estetyce

Aksjologia jest nauką badającą wartość piękna, dobra i cnoty. Uważa się ją również za poddziedzinę estetyki. Terminy piękno i dobro są używane w odniesieniu do sztuki, a także ludzkiego doświadczenia.

Niektórzy filozofowie twierdzą, że etyka i estetyka są dziedzinami pokrewnymi. Z kolei etyka jest dziedziną filozofii, która skupia się na moralnych zasadach postępowania. Jest wielu różnych filozofów, którzy uważają życie estetyczne za interesujące.

Choć niektórzy ludzie wierzą, że wartości niektórych religii wynikają z natury Boga, inni uważają je za względne w stosunku do innych czynników. Na przykład wielu filozofów religii uważa, że ahimsa jest podstawowym pojęciem etycznym w niektórych tradycjach religijnych.

Oceń artykuł: Aksjologia – co to?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy