NaukaJak zmieniłoby się życie w lesie gdyby zabrakło destruentów?

Jak zmieniłoby się życie w lesie gdyby zabrakło destruentów?

Przez Redakcja

Jak mówi powiedzenie: „Las jest ogrodem świata” i mówi się, że bez lasów nie byłoby roślin, zwierząt, a nawet ludzi. Gdybyś poszedł do lasu i zapytał grupę ludzi, co by się stało, gdyby w lesie nie było destruktorów, prawdopodobnie otrzymałbyś wiele różnych odpowiedzi. Jest kilka kluczowych punktów, o których warto pamiętać.

Zmiany klimatu wpływają na ludzkie życie i krajobrazy

W miarę jak zmiany klimatu zmieniają ziemskie ekosystemy, wiele osób zastanawia się, jak wpływają one na ludzkie życie i krajobrazy. Podczas gdy niektóre rośliny i zwierzęta są odporne na zmiany, większość ludzi jest bezbronna.

Ludzkie społeczności są zależne od systemów naturalnych, które dostarczają im żywności, wody i innych zasobów. Bez tych usług ludzie walczą o przetrwanie. Jest to szczególnie prawdziwe w biednych, rozwijających się krajach. Dzieci, które już są w gorszej sytuacji, są szczególnie narażone.

Zmiany klimatu nasilą wiele z tych skutków. W szczególności susza i stres cieplny zmniejszą wydajność upraw, ograniczając ich zdolność do dostarczania żywności dla rodzin. Powodzie, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, mogą rozprzestrzeniać choroby i uszkadzać infrastrukturę.

Brak wody, który według przewidywań stanie się powszechny, również może zaszkodzić zdrowiu ludzi. Poziom mórz również się podnosi, a społeczności nadmorskie są zagrożone erozją.

Przełowienie prowadzi do uszczuplenia i lokalnego wyginięcia cennych zasobów biologicznych i naturalnych

Przełowienie odnosi się do uporczywej i nieustającej pogoni ludzi za zwierzętami łownymi w celu osiągnięcia osobistych korzyści. Powoduje to poważne szkody dla przyrody i życia wielu gatunków.

Oprócz strat wśród poszczególnych stworzeń, nadmierne polowanie zakłóca również naturalną równowagę na naszej planecie. Polowanie zakłóca migrację zwierząt, wpływa na hibernację i niszczy naturalne siedliska.

Nadmierne polowanie jest główną przyczyną wyginięcia wielu gatunków, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Poza wpływem na środowisko, myśliwi często emitują dwutlenek węgla z pojazdów.

Mimo niebezpieczeństw, ludzie nadal polują dla jedzenia i sportu. Globalne polowanie na dzikie zwierzęta staje się coraz większym problemem, ponieważ populacja ludzka wciąż rośnie.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na dzikie mięso, nadmierne polowanie stało się powszechną praktyką. Problem ten jest szczególnie dotkliwy w krajach rozwijających się. Setkom gatunków ssaków grozi wyginięcie z powodu nadmiernego polowania.

Rośliny lecznicze w ajurwedzie są niezbędne w lasach

Rośliny lecznicze są niezbędne w ajurwedzie. Rośliny te są stosowane przy różnych schorzeniach i mają właściwości lecznicze. Rośliny te są jednak zagrożone zniszczeniem siedlisk. Są zagrożone z powodu niszczących praktyk zbioru.

Rząd Indii podejmuje kroki w celu ochrony tych roślin. Zainicjował wiele projektów mających na celu promocję ochrony roślin leczniczych. Niektóre z tych inicjatyw to Obszary Ochrony Roślin Leczniczych (MPCA). Obecnie w całym kraju istnieje 87 obszarów MPCA. Niektóre z nich pokrywają się z istniejącymi obszarami chronionymi, ale tworzą też odrębne sieci.

Rząd Indii prowadzi też badania nad udomowieniem roślin leczniczych. Istnieje potrzeba standaryzowanych praktyk agronomicznych i wysokiej jakości materiału roślinnego. Niestety, trudno jest zdobyć wysokiej jakości materiał roślinny, a praktyki agronomiczne nie są jednolite w całym kraju.

Aby rozwiązać problem dostępności wysokiej jakości roślin leczniczych, należy stworzyć sieć szkółek. Pomoże to w zachowaniu niewielkiego procentu dzikich gatunków roślin leczniczych w Indiach.

Prognozy dotyczące ryzyka w przyszłości wskazują na mieszane reakcje dotyczące potencjalnego ryzyka rozprzestrzenienia się V. destructor

W Tanzanii pasożytniczy roztocz (Varroa destructor) został znaleziony w różnych częściach kraju. Owad ten jest uważany za największe zagrożenie biotyczne dla przemysłu pszczelarskiego. Jest on wektorem wielu ważnych dla gospodarki wirusów. Występowanie Varroa destructor różni się w zależności od miejsca i populacji pszczół. W związku z tym należy opracować strategie monitorowania i zarządzania.

Przeprowadzono badania w celu oceny obecności pasożyta w różnych strefach agroekologicznych Tanzanii. Badanie obejmowało celowe pobieranie próbek na polach uprawnych, w lasach i ulach. Dane dotyczące obecności roztoczy były rejestrowane przy użyciu standardowych metod. Obejmowały one liczenie roztoczy w pszczołach i badanie ich plastrów. Przeprowadzono także ekstrakcję RNA.

Wyniki badań wskazują, że roztocze jest obecne we wschodniej, północnej i jeziornej części Tanzanii. Jednak na tych obszarach zaobserwowano ograniczone rozprzestrzenianie się roztocza. Niektóre z obserwacji oportunistycznych wykazały obecność roztocza na obszarach wcześniej niezaatakowanych.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Oceń artykuł: Jak zmieniłoby się życie w lesie gdyby zabrakło destruentów?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy