Teocentryzm to filozofia, która łączy w sobie szacunek dla świata przyrody, zrozumienie siły natury i sumienie, które troszczy się o dobro wszystkich żywych istot. Oprócz badania wpływu technologii na świat przyrody, teocentryzm zajmuje się również takimi kwestiami, jak koncepcja społeczeństwa oraz to, co stanowi etyczny i moralny styl życia.
Filozofia szacunku, umiaru, altruizmu i sumienia
Teocentryzm to wymyślne określenie bardziej pragmatycznego podejścia do teologii i jej podobnych. Był on cechą charakterystyczną filozofii starożytnej i średniowiecznej. Spośród wielu filozoficznych permutacji jest to jedyna, która przetrwała próbę czasu. Pomimo swoich wad teocentryzm pozostaje najlepszym przyjacielem osób o skłonnościach filantropijnych. Oprócz roli oficjalnej doktryny Kościoła, teocentryzm był odpowiedzialny za wpływ na tomizm i augustynizm. W związku z tym teocentryzm jest nadal bardzo istotną częścią religijnego krajobrazu. Co więcej, nie jest już ograniczony do murów twojej parafii.
Niezaprzeczalny znak rozpoznawczy renesansu
Teocentryzm to system teologiczny, w którym wszystkie rzeczy są stworzone i zorientowane na Boga. Charakteryzuje go nacisk na odkupienie człowieka, grzech człowieka i skutki grzechu człowieka dla Boga. Ten punkt widzenia można znaleźć zarówno w filozofii tomistycznej, jak i anzelmiańskiej.
O ile teocentryzm jest systemem teologicznym, to antropocentryzm nim nie jest. Niektórzy autorzy twierdzą jednak, że kontekst historyczny renesansu był przyczyną antropocentryzmu.
W okresie renesansu nowe paradygmaty rządziły ludzką myślą. Obejmowały one samorealizację, myślenie o człowieku jako jednostce i badanie natury. W rezultacie renesans stał się okresem ciągłej nauki i rozwoju.
Nowa wizja świata
Teocentryzm jest obecnie gorącym tematem. Jak w przypadku każdej mody, trudno go określić. Ogólnie rzecz biorąc, jest to połączenie różnych trendów, takich jak wiara religijna i akceptacja społeczna. Ale najważniejszym czynnikiem jest po prostu posiadanie powodu, by być. Doprowadziło to do interesującej i intrygującej konwergencji religii, technologii i filozofii. Wymieńmy kilka przykładów: chrześcijańskiej, judaistycznej, hinduskiej i buddyjskiej.
Jednym z bardziej oświecających aspektów teocentryzmu jest sposób, w jaki można go zastosować do gatunku ludzkiego. W najprostszym ujęciu, jeśli jesteś jednostką żyjącą na planecie Ziemia, musisz uważać się za część ekosystemu. Koncepcję tę można jednak zastosować również do królestwa zwierząt.
Ekocentryzm
Antropocentryzm i ekocentryzm to dwa punkty widzenia, które są często używane w dyskusjach o środowisku. Istnieją jednak między nimi różnice. Na przykład pogląd antropocentryczny stawia ludzi w centrum świata, podczas gdy pogląd acentryczny umieszcza wszystko inne na tym samym poziomie co ludzie. Co więcej, pogląd acentryczny nie musi być ograniczony do chrześcijaństwa.
Teocentryzm, z drugiej strony, jest uznaniem, że Bóg jest w centrum wszystkich rzeczy. To przekonanie jest wyrażane w wielu różnych religiach i filozofiach.
Niektóre z bardziej powszechnych poglądów teocentrycznych są oparte na Biblii. W szczególności historia stworzenia z Księgi Rodzaju mówi nam, że człowiek został stworzony na obraz Boga. Nakazuje nam również, byśmy ujarzmili ziemię i panowali nad wszystkimi żywymi istotami. Jeśli tego nie robimy, okazujemy nasz brak szacunku dla Boga.
Socjocentryzm
Socjocentryzm i teocentryzm to dwa kontrastujące ze sobą paradygmaty ludzkiej myśli. Każdy z nich postrzega człowieka jako mikrokosmos kosmosu. Teocentryzm skupia się na obrazie Boga w człowieku. Umiejscawia wartość praw człowieka w porządku, który Bóg ustanowił dla świata.
W przeciwieństwie do tego socjocentryzm skupia się na interesach grupy. Kiedy ludzie patrzą na swoje grupy, mają tendencję do uważania się za lepszych. Jest to naturalne dla ludzkiego umysłu. Może jednak stać się problemem, jeśli grupy systematycznie zniekształcają znaczenie pojęć, aby wspierać swoje interesy.
Socjocentryczny sposób myślenia pozwala grupie działać w sposób sprzeczny z jej deklarowaną moralnością. Tego typu zachowanie spowodowało wiele szkód u niewinnych ludzi.