Jeśli używasz Google Analytics do śledzenia ruchu na stronie, prawdopodobnie wiesz już, jak ważne jest ustawienie filtrów. Możesz używać filtrów, aby wykluczyć określonych użytkowników i śledzić wyniki. Na przykład możesz utworzyć filtr, który będzie automatycznie wysyłał ruch na stronę docelową, zamieniał wszystkie duże litery na małe lub unikał kanibalizacji słów kluczowych.
Utwórz filtr Gmaila
Użytkownicy Gmaila mogą tworzyć własne filtry, które pomogą uporządkować ich skrzynki odbiorcze. Filtry te są pomocne w zmniejszaniu liczby e-maili w skrzynce odbiorczej oraz w ustawianiu automatycznych odpowiedzi. Oprócz filtrowania skrzynki odbiorczej możesz także używać etykiet Gmaila do kategoryzowania wiadomości. Dzięki temu łatwiej odróżnisz ważne wiadomości od tych, które musisz przeczytać.
Pierwszym krokiem przy tworzeniu filtra jest określenie, jakie kryteria chcesz zastosować. Możesz wybrać filtrowanie według tematu, nadawcy, nazwy nadawcy lub określonych słów w linii tematu. Możesz również utworzyć filtr wyszukiwania, aby znaleźć wiadomości spełniające Twoje kryteria.
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, będziesz chciał wybrać bardziej szczegółowe kryteria wyszukiwania. Jednym z najprostszych sposobów jest użycie operatora boolowskiego.
Utwórz filtr Google Analytics
W Google Analytics filtry służą do manipulowania i segmentowania danych. Pomagają one utrzymać niepożądany ruch w raportach i poprawić jakość danych. Jeśli jednak nie są wystarczająco szczegółowe, filtr może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Aby utworzyć filtr, musisz mieć dostęp do konta swojej witryny. Następnie musisz podać adres IP, który chcesz wykluczyć. W filtrze można uwzględnić wiele adresów IP.
W Google Analytics są cztery standardowe filtry. Możesz też utworzyć filtr niestandardowy, aby analizować określone źródła ruchu. Przed utworzeniem filtra należy go przetestować. Testowanie filtra pomaga zminimalizować jego wpływ na raporty.
Tworzenie filtra dla Twojej witryny może być szybkim i łatwym procesem. Pierwszym krokiem jest wybranie widoku i właściwości, które chcesz monitorować.
Konwersja wszystkich wielkich liter na małe
Jeśli jesteś użytkownikiem Google Analytics, prawdopodobnie słyszałeś o filtrach małych liter. Są to przydatne narzędzia, które pozwalają na zastosowanie różnych filtrów do danych. Używanie tych narzędzi może pomóc w tworzeniu lepszych raportów i poprawić ogólną wydajność. W przeciwieństwie do innych typów filtrów, te narzędzia są trwałe. Oznacza to, że nie możesz ich użyć do uzyskania dostępu do danych historycznych.
Nie jest łatwo zamienić wszystkie duże litery na małe. Na szczęście istnieje wiele narzędzi, których możesz użyć, aby to zrobić. Są to między innymi funkcja toLowerCase i funkcja toUpperCase. Pierwsza z nich jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ tworzy dwa ciągi znaków, ale jest też najbardziej efektywnym sposobem na rozpoczęcie pracy.
Funkcja toUpperCase jest podobna do funkcji toLowerCase, ale nie tworzy nowego ciągu znaków. Zamiast tego wykorzystuje wartość poprzedniego ciągu i zmienia ją na wielką literę.
Wyłącz ruch od pracowników wewnętrznych i wszystkich agencji zewnętrznych
W przypadku danych wyłączenie pracowników z raportowania nie jest prostym zadaniem. Pracownicy nie są typowymi użytkownikami sieci. Nie zachowują się tak, jak byś tego oczekiwał, i mogą drastycznie zniekształcić Twoje statystyki. Jeżeli chcesz uniknąć tych problemów, możesz użyć narzędzi analitycznych do odfiltrowania ruchu wewnętrznego.
Większość firm ma statyczne adresy IP, natomiast pracownicy często łączą się za pomocą domowych linii ADSL. Oznacza to, że możesz potrzebować ręcznej aktualizacji filtrów. Ponadto, jeśli Twoi pracownicy korzystają z VPN, ich adres IP może się zmieniać.
Wyłączenie pracowników z raportów GA nie jest tak proste, jak Ci się wydaje. Musisz zrozumieć sposób korzystania z witryny przez pracowników i wybrać odpowiednie filtry.
Najprostszym sposobem na odfiltrowanie ruchu wewnętrznego jest parametr URL. Możesz to również zrobić za pomocą plików cookie. Cookie to małe pliki cyfrowe, które pozwalają witrynom identyfikować zalogowanych użytkowników.
Unikaj kanibalizacji słów kluczowych
Kanibalizacja słów kluczowych to problem, który może negatywnie wpłynąć na ranking witryny. Jego skutkiem jest spadek współczynnika konwersji, obniżenie autorytetu i zmniejszenie liczby kliknięć.
Najczęstszym rozwiązaniem jest ujednolicenie stron. Istnieje jednak kilka innych taktyk, które można zastosować, aby zmniejszyć kanibalizację słów kluczowych.
Jeśli zauważysz, że kierujesz te same słowa kluczowe lub frazy na wiele stron, rozważ zmianę ustawień w optymalizacji. Możesz również usunąć z witryny zduplikowane treści i zrestrukturyzować swoje posty, aby uniknąć kanibalizacji słów kluczowych.
Google ma filtr dla wyników wyszukiwania w Search Console, który może pomóc w identyfikacji kanibalizacji słów kluczowych. Wszystko, czego potrzebujesz, to wyczerpująca lista wszystkich twoich stron i słów kluczowych, na które celujesz.
Innym sposobem na rozwiązanie problemu kanibalizacji jest użycie tagu noindex. Zapobiega to indeksowaniu strony i wysyłaniu mylących sygnałów do wyszukiwarek. Należy jednak zachować ostrożność przy stosowaniu znaczników noindex. Nie są one idealne dla stron ze znaczącymi linkami.