PracaIle zarabia się na spotify?

Ile zarabia się na spotify?

Przez Redakcja

Jeśli jesteś artystą lub producentem, często jesteś ciekaw, ile zarabiasz na Spotify. Jest wiele zmiennych, które wpływają na Twoje wynagrodzenie. Oprócz liczby streamów, które masz, są też inne źródła dochodów, które mogą wchodzić w grę. Na przykład możesz zarabiać także na Amazon Music.

Średnie wynagrodzenie za strumień

Mimo że dla wielu może się to wydawać oczywiste, średnie wynagrodzenie za strumień na Spotify nie zawsze jest dobrym sposobem na określenie zarobków artysty. Dzieje się tak dlatego, że wysokość wypłaty różni się w zależności od artysty i zależy od kilku czynników. W zależności od liczby streamów i kraju, w którym muzyka jest przesyłana, tantiemy mogą się różnić.

Streaming jest głównym źródłem dochodów dla artystów nagrywających. Wielu z nich zarobiło na Spotify. W rzeczywistości ponad 50 000 artystów zarobiło 10 000 dolarów lub więcej na samym Spotify.

Jednakże stawka wynagrodzenia za strumień na Spotify może się różnić w zależności od serwisu, kraju, w którym jest on streamowany, oraz lokalizacji słuchacza. Na przykład w Stanach Zjednoczonych średnie wynagrodzenie za strumień wynosi 0,0039 USD.

Kiedy piosenka jest przesyłana strumieniowo na Spotify, tantiemy są rozdzielane między artystów i innych posiadaczy praw.

Stawka wypłaty za strumień w Spotify jest oparta na liczbie płatnych użytkowników, cenie abonamentu i wysokości przychodów z reklam. Nie uwzględnia ona kosztów marketingowych, które mogą stanowić znaczną część zarobków artysty.

Stawka wypłaty za strumień na Spotify różni się także w zależności od rodzaju konta artysty. Istnieją trzy rodzaje kont na Spotify: wspierane reklamami, Premium i darmowe. W przypadku kont wspieranych reklamami średni przychód na użytkownika (ARPU) wynosi 0,51$. W przeciwieństwie do subskrybentów Premium, użytkownicy bezpłatni mogą przesyłać strumień za darmo, ale mają mniejszą pulę przychodów.

Zmienne, które wpływają na wysokość wynagrodzenia

Jeśli jesteś artystą, który chce zarobić na Spotify, będziesz chciał przyjrzeć się czynnikom, które wpływają na wysokość wynagrodzenia za strumień. Jednak to, że Spotify płaci Ci za jeden strumień, nie oznacza, że będziesz otrzymywać dużo strumieni. Istnieje wiele różnych czynników, które mają wpływ na wysokość wypłaty, w tym kraj, z którego pochodzą strumienie, wysokość abonamentu i rodzaj muzyki, którą przesyłasz.

Liczba strumieni, które otrzymasz w ciągu miesiąca, może się różnić w zależności od tego, czy płacisz za konto Premium, czy korzystasz z wersji bezpłatnej. Jednak niezależnie od abonamentu, prawdopodobnie będziesz dostawać co najmniej 3-4 dolary za tysiąc streamów, zakładając, że Twoje piosenki są na tyle popularne, że są w stanie przyzwoicie zarobić na reklamach.

Prawdopodobnie będziesz musiał spędzić sporo czasu na Spotify, jeśli chcesz zarobić trochę pieniędzy. Na szczęście w serwisie dostępnych jest kilka funkcji retencyjnych, które pomogą Ci zatrzymać słuchaczy przy Twojej muzyce. Dzięki tym funkcjom zwiększysz też liczbę swoich streamów.

Jedną z największych skarg artystów na Spotify jest to, że nie otrzymują odpowiednich tantiem. Przeciętny artysta na platformie zarabia niecałe 50 tysięcy dolarów rocznie, ale to nie znaczy, że wszyscy artyści będą tyle zarabiać.

Amazon Music oferuje inne źródła dochodu dla artystów

Spotify jest jedną z najpopularniejszych platform streamingu muzyki na świecie. Oferuje użytkownikom możliwość słuchania utworów za darmo lub płacenia za konto Premium. Spotify wypłaca między innymi tantiemy wytwórniom płytowym, wydawcom, autorom tekstów i innym posiadaczom praw autorskich, kiedy utwór jest odtwarzany w sieci.

Choć na wysokość zarobków na Spotify składa się wiele czynników, istnieją dwa podstawowe wskaźniki, które większość artystów będzie chciała śledzić. Jedną z nich jest wskaźnik per-stream, a drugą to, ile pieniędzy artyści zarabiają dzięki innym działaniom.

Stawka per-stream zależy od kilku czynników, m.in. od tego, ile osób słucha Twojej piosenki i gdzie jest ona streamowana. Platformy streamingowe, takie jak Spotify, mają różne stawki tantiem, w zależności od rodzaju abonamentu i kraju, w którym piosenka jest przesyłana strumieniowo.

Najpopularniejsi artyści na platformie zarabiają więcej niż kilka centów za strumień, podczas gdy obiecujący artyści lokalni zarabiają mniej. Liczby te ulegają zmianom, więc warto śledzić, ile płaci się za piosenkę.

Aby dowiedzieć się, ile zarabia się na Spotify, trzeba najpierw wiedzieć, jak działa naliczanie tantiem. Spotify śledzi każde odtworzenie piosenki, a następnie płaci odpowiednio autorowi, wydawcy i dystrybutorowi.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Oceń artykuł: Ile zarabia się na spotify?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy