Masz do sprawdzenia ważną liczbę i chcesz wiedzieć, czy jest ona podzielna przez 7. Możesz to zrobić, odejmując a od x i dodając do bc.
Zastąp a przez x i dodaj do bc
Reguła podstawiania – a właściwie reguła odejmowania – jest użytecznym narzędziem z wielu powodów, z których nie najmniejszym jest fakt, że liczba jednocyfrowa może być całkiem dużą liczbą, gdy rozłoży się ją na części składowe. Dobrym przykładem jest liczba pierwsza 37. Używając jej jako podstawy do obliczeń, możemy stwierdzić, że możemy pomnożyć jej cyfry przez 10 z dokładnością do 10 i pół. Jest to najbardziej użyteczna rzecz do zrobienia, a sztuką jest wiedzieć, które cyfry pomnożyć. Kiedy skończysz, zobaczysz, że liczba pierwsza jest w rzeczywistości liczbą pierwszą. Innymi słowy, jeśli wykonujesz dzielenie, to prawdopodobnie otrzymasz liczbę pierwszą. W związku z tym powinieneś robić dużo więcej niż tylko dzielić przez liczbę całkowitą.
Na początek powinieneś robić to regularnie. Jest to nie tylko dobre ćwiczenie, ale także nauczy Cię wielu matematycznych sztuczek, takich jak zapoznanie się z liczbą pierwszą, np. że nigdy nie należy dzielić liczby pierwszej przez samą siebie.
Reguła podzielności dla 7
Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy dana liczba jest podzielna przez 7, możesz sprawdzić Regułę Podzielności dla 7. Reguła ta jest nowym sposobem określania podzielności liczby. Została wprowadzona przez 12-letniego nigeryjskiego chłopca o imieniu Chika Ofili. Oto jak działa.
Reguła opiera się na podejściu rekurencyjnym. Kiedy próbujesz ustalić, czy dana liczba jest podzielna przez siedem, zaczynasz od podzielenia jej na cztery. Następnie, jeśli to konieczne, możesz obciąć ostatnią cyfrę liczby, a potem odjąć resztę od reszty liczby. Po obcięciu ostatniej cyfry otrzymasz liczbę, która jest podzielna przez siedem.
Inną metodą sprawdzania podzielności liczby jest metoda iloczynu kropkowego. W tej metodzie dzielisz liczbę na dwie części. W pierwszej części używasz metody „iloczynu kropkowego”, aby dowiedzieć się, czy liczba jest podzielna przez siedem. Gdy wiesz, że liczba jest podzielna przez siedem, możesz powtórzyć ten proces z drugą częścią. Możesz to robić tak długo, aż przestaniesz widzieć ostatnią cyfrę.
Reguła podzielności przez 10
Reguła podzielności przez 10 to test, który określa, czy dana liczba jest podzielna przez 10. W tym poradniku omówimy, czym jest ta reguła, co trzeba wiedzieć, aby określić, czy liczba jest podzielna przez 10, oraz jak ją stosować.
Gdy próbujesz dowiedzieć się, czy liczba jest podzielna przez 10, musisz najpierw sprawdzić jej ostatnią cyfrę. Jeśli ostatnią cyfrą jest 0 lub 5, to liczba jest już podzielna przez 10.
Liczba jest również podzielna, jeśli jej cyfra jednostek jest podzielna przez 2. Możesz to sprawdzić, stosując regułę dla 8 i 3. Na przykład, jeśli masz 2+8, będziesz miał 2 lub 4. Podobnie możesz sprawdzić, czy twoja liczba ma jedno czy dwa zera na końcu, korzystając z reguł dla 6 i 5.
Istnieją różne reguły podzielności dla liczb od 1 do 10. Reguły te pomagają określić, czy dana liczba podzieli się bez reszty.
Reguła podzielności dla 13
Reguły podzielności służą do sprawdzania, czy dana liczba jest podzielna. Reguły te są formułowane w celu określenia, czy dana liczba jest podzielna przez określoną sumę. Aby sprawdzić, czy liczba jest podzielna, uczeń musi wpisać ją do kalkulatora i sprawdzić, czy jest wielokrotnością liczby 13.
Gdy liczba jest wielokrotnością liczby 13, to iloczyn jej ostatniej cyfry jest albo zerem, albo wielokrotnością trzynastki. Tę zasadę stosuje się również do liczby z jednym miejscem po przecinku, np. liczby całkowitej. Jeśli wynikiem jest liczba będąca wielokrotnością 13, to jest ona podzielna przez 13.
W przypadku liczby nieparzystej suma jej cyfr jest wielokrotnością czterech. W przypadku liczby parzystej suma jej cyfr będzie wielokrotnością dwóch. Liczba, której końcem jest 60, jest podzielna przez dwadzieścia. Podobnie liczba, której końcem jest 00, jest wielokrotnością piętnastu.