Jeśli jesteś jedną z osób, które nie są przekonane, że praca może uczynić cię szczęśliwym, to może zaskoczy cię fakt, że istnieją badania potwierdzające tę tezę. Poznasz też kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć Twoje cele i cieszyć się sukcesem. Ponadto poznasz model, który pomoże Ci nadać sens temu szczęściu.
Badania
Szczęście jest definiowane na różnych poziomach. Można je mierzyć w miejscu pracy, w organizacji lub na poziomie indywidualnym. Istnieją różne aspekty szczęścia, takie jak kapitał społeczny, kapitał psychologiczny i pozytywne emocje.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Warwick wykazało, że szczęście zwiększa wydajność. W badaniu wykorzystano próby losowe, aby sprawdzić, czy szczęśliwsi pracownicy pracują ciężej. Osoby, które wykazały wyższy poziom szczęścia, miały wyższą produktywność dwa miesiące później. Mieli też lepsze oceny od przełożonych pięć lat później.
Niektóre korzyści płynące ze szczęścia to mniej problemów ze snem, silniejszy układ odpornościowy i lepsza samoregulacja. Osoby szczęśliwe są również bardziej skłonne do współpracy i rzadziej się wypalają. Podobnie szczęśliwa osoba może być bardziej inteligentna i ekstrawertyczna.
Pozytywne spojrzenie na przyszłość
Optymiści potwierdzą, że nie tylko oni mają pozytywne spojrzenie na życie. Badania wykazały, że optymiści są w stanie lepiej radzić sobie z życiowymi wybojami i siniakami niż ich cyniczni odpowiednicy. Częściej też pojawiają się w pracy, są bardziej zaangażowani w relacje ze współpracownikami i mają lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. To wszystko stanowi ważną część równania szczęścia. Sztuką jest pielęgnowanie optymistycznej perspektywy. Utrzymanie optymistycznego nastawienia nie jest łatwe, ale korzyści są warte wysiłku.
Bardziej rygorystyczna ocena korzyści płynących z optymizmu pokazuje, że ludzie o pozytywnym nastawieniu mają zdrowsze ciała, bardziej produktywne kariery i bardziej satysfakcjonujące relacje społeczne. W miejscu pracy wspomniani wcześniej optymiści są nagradzani większymi pieniędzmi, większą pewnością zatrudnienia i większymi możliwościami rozwoju zawodowego. Dzieje się tak po części dlatego, że są w stanie wyraźniej widzieć przyszłość, a następnie działać zgodnie z nią, choćby z innego powodu niż poczucie przynależności. Optymiści są również mniej skłonni do zachowań narcystycznych i częściej wykazują się sumieniem społecznym. Zwiększanie poczucia sprawiedliwości i współczucia może być tylko dobrą rzeczą, zwłaszcza na dzisiejszym bardzo konkurencyjnym rynku.
Strategie radzenia sobie
Strategie radzenia sobie mogą być wykorzystywane do poprawy nastroju osób, które doświadczają ostrego lub chronicznego stresu. W kontekście miejsca pracy mogą one pomóc zredukować stres i zwiększyć poziom satysfakcji z pracy.
Badacze odkryli, że pozytywne strategie radzenia sobie są związane z orientacją na szczęście i dobre samopoczucie. Te orientacje można podzielić na trzy kategorie: zaangażowanie, życie pełne przyjemności i znaczenie. W szczególności zaangażowanie może prowadzić do obniżenia poziomu postrzeganego stresu, co ułatwia stosowanie pozytywnych strategii.
Podobnie, badania wykazały, że osoby, których życie jest przyjemne, rzadziej angażują się w maladaptacyjne radzenie sobie. Są też bardziej skłonne do deprecjonowania stresujących doświadczeń i odwracania uwagi od problemów. Sugeruje to, że przyjemność odgrywa istotną rolę w procesie radzenia sobie ze stresem w pracy.
Model autentycznego szczęścia
Szczęście to stan umysłu, który wydobywa z ludzi to, co najlepsze. Jest istotnym elementem naszego życia.
We współczesnym świecie szczęście kojarzy się z wieloma rzeczami. Niektórzy ludzie mówią, że czują się szczęśliwi, kiedy robią rzeczy, które sprawiają im przyjemność. Inni mówią, że czują się szczęśliwi, gdy są otoczeni przez ludzi, na których im zależy. Jednak większość ludzi chciałaby być szczęśliwsza.
Badacze odkryli, że szczęście jest związane z pozytywnymi emocjami. Pozytywne emocje są związane z poczuciem sensu, spełnienia i osiągnięcia. Ludzie, którzy doświadczają więcej szczęścia, częściej angażują się w działania, które przyczyniają się do dobrobytu innych.
Model autentycznego szczęścia jest sposobem na zrozumienie, jak ludzie mogą osiągnąć szczęście. Model ten bada, jak szczęście i dobrostan związany z pracą wzajemnie na siebie oddziałują.
Luki w badaniach
Zależność między szczęściem a pracą jest złożona. Jednym z najbardziej podstawowych aspektów jest to, że praca pomaga ci zarabiać więcej pieniędzy. Nie musi to jednak oznaczać, że będziesz szczęśliwszy. Możesz jednak zwiększyć swoje szczęście w pracy, stosując kilka prostych metod.
W badaniu opublikowanym w Journal of Labor Economics naukowcy stwierdzili, że szczęście w pracy koreluje z wyższą wydajnością. Przebadali 5 000 brytyjskich pracowników. Szczęśliwi pracownicy odnotowali średnio 10% wzrost wydajności. Szczęśliwi pracownicy rzadziej rezygnują z pracy lub wypalają się zawodowo.
Szczęśliwi pracownicy wykazują wyższy poziom wsparcia społecznego ze strony współpracowników. Częściej cieszą się dobrym zdrowiem fizycznym, nawiązują bezproblemowe relacje zawodowe i robią więcej niż inni dla swoich organizacji.