Jeśli przechodzisz przez rozwód, możesz się zastanawiać, czy kwalifikujesz się do terapii małżeńskiej lub czy twój były małżonek może złożyć wniosek o nakaz sądowy na tę usługę. Ważne jest, abyś zrozumiał, jak te nakazy prawne mogą wpłynąć na Ciebie i Twoje finanse, zanim podejmiesz decyzję.
Terapia małżeńska
Sesja terapii małżeńskiej nakazana przez sąd to świetny sposób, aby pomóc zmagającym się ze sobą parom nauczyć się nowych sposobów radzenia sobie z konfliktem. Jest to również przydatny krok dla każdego, kto przygotowuje się do rozwodu.
Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o poradnictwo pojednawcze u urzędnika sądowego. Zazwyczaj jeden z małżonków jest za to odpowiedzialny, choć sędzia może zadecydować inaczej.
Doradcy pojednawczy to neutralne osoby trzecie, które zazwyczaj posiadają tytuł magistra lub doktora zdrowia psychicznego. Wysłuchają oni byłych małżonków i omówią wiele tematów, w tym opiekę nad dziećmi i alimenty.
Jednym z najważniejszych kroków jest zaakceptowanie programu pojednawczego. Można to zrobić samodzielnie lub może to być częścią tymczasowej ugody zawartej w drodze mediacji.
Program pojednawczy może być płatny lub nie, w zależności od przepisów sądu. Doradcy zazwyczaj nie są objęci ubezpieczeniem, więc może to stanowić trudność finansową.
Większość stanów nie wymaga od par uczestnictwa w doradztwie przed złożeniem pozwu o rozwód, ale sądy częściej to robią. W większości hrabstw sesje doradcze są obowiązkowe dla par posiadających dzieci.
Poradnictwo rozwodowe
Rozwód jest często bardzo kontrowersyjnym procesem. W rezultacie pary zaczęły masowo odkładać rozwód na później. Jednym z najbardziej stresujących elementów rozwodu jest aspekt zdrowia psychicznego. Na szczęście istnieją narzędzia i techniki, które mogą pomóc małżonkom przepracować różnice zdań bez zrzucania winy na drugą stronę.
Dobry doradca może wiele zmienić, ale tylko wtedy, gdy obie strony będą chciały w tym uczestniczyć. Sąd może nakazać jednej lub obu stronom odbycie terapii. Może również zarządzić program doradztwa rodzinnego, aby zająć się wszystkimi kwestiami dotyczącymi całej rodziny.
Poradnictwo rozwodowe to świetny sposób dla małżonków na rozwiązanie konfliktów i nauczenie się, jak się ze sobą komunikować. Ważne jest również, aby zrozumieć, że czasami program doradztwa narzucony przez sąd nie jest możliwy. Jednak z odpowiednią pomocą prawną można przejść przez rozwód bez oddawania swojego związku w ręce sędziego.
Porada małżeńska przed lub po rozwodzie
Jeśli Ty i Twój małżonek próbowaliście naprawić swój związek, ale nie udało Wam się to, być może warto rozważyć poradnictwo małżeńskie. Może to być pomocne przed lub po rozwodzie.
Rozwód może być niszczący dla dzieci i dla twojego konta bankowego. Najlepiej jest uniknąć niepotrzebnego nieszczęścia, znajdując odpowiednie rozwiązanie.
Porada małżeńska może pomóc wam nauczyć się, jak poprawić komunikację. Dzięki temu poprawi się Wasza zdolność do porozumiewania się z dziećmi. Nauczenie się, jak rozmawiać z partnerem bez złości i poczucia krzywdy, jest niezbędne dla zdrowej komunikacji. Możesz też wykorzystać nowe umiejętności, aby lepiej zrozumieć swojego partnera.
W niektórych przypadkach pary zbyt długo zwlekają z szukaniem pomocy. Zaleca się, aby szukać pomocy jak najszybciej. Niektóre państwa wymagają nawet, aby jeden z partnerów uczęszczał na terapię przed rozwodem.
Przechodząc przez rozstanie, przechodzisz przez proces żałoby. Musisz przejść przez smutek, złość i poczucie winy.
Konsekwencje prawne i finansowe
Amerykańskie Stowarzyszenie Terapii Małżeństw i Rodzin (AAMFT) opublikowało zmieniony Kodeks Etyczny. Określa on wysokie standardy etyczne dla terapeutów małżeńskich i rodzinnych. Standardy te są egzekwowane przez Komisję Etyki AAMFT.
Terapeuci muszą zapewnić, że ich usługi odpowiadają potrzebom klienta i potrzebom społeczności. Muszą również znać prawa i przepisy regulujące ich praktykę.
Terapeuci są zobowiązani do uzyskania od klientów pisemnej świadomej zgody przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy klinicznej. Ta świadoma zgoda musi zawierać omówienie kwestii poufności, opłat za usługi profesjonalne oraz korzystania z usług firm windykacyjnych. Terapeuci muszą również informować swoich klientów o wszelkich zmianach w swojej roli lub strukturze opłat.
Terapeuci małżeńscy i rodzinni muszą unikać składania fałszywych oświadczeń i przypisywania sobie zasług za pracę, której nie wykonali. Terapeuci muszą również upewnić się, że ogłoszenia są prawdziwe i dokładne.
Terapeuci muszą prowadzić dokładną dokumentację kliniczną. Najlepiej byłoby, gdyby dzielili się informacjami tylko z klientami, współpracownikami i przełożonymi. Jednak w niektórych przypadkach terapeuci małżeńscy i rodzinni mogą być zmuszeni do ujawnienia informacji.