Kiedy dziecko ma pozostać z rodzicami, sąd nie może zmusić rodziców do rezygnacji z prawa do widywania się z dzieckiem. To rodzic musi udowodnić, że dziecko ma uzasadniony powód, aby nie chcieć się z nim widywać. W niektórych przypadkach sąd może zrobić wyjątek, aby dziecko mogło odwiedzać swojego rodzica.
Opieka prawna a opieka fizyczna
Jeśli przechodzisz przez rozwód, jednym z najważniejszych pytań, jakie musisz sobie zadać, jest to, czy dzielić opiekę prawną z drugim rodzicem, czy nie. To może być stresująca sytuacja. Można jednak dojść do porozumienia. Ważne jest, aby znać różnicę między opieką prawną a fizyczną, aby podjąć najlepsze decyzje dla swojego dziecka.
Opieka fizyczna odnosi się do prawa rodzica do osobistego dostępu do swoich dzieci. Na przykład matka ma prawo do tego, aby dzieci zostawały z nią na noc. Ojciec ma prawo do tego, aby dzieci odwiedzały go co najmniej kilka dni w miesiącu.
Opieka prawna to z kolei prawo rodzica do podejmowania głównych decyzji dotyczących dobra dziecka. Mogą one dotyczyć edukacji, religii i opieki medycznej. Istnieje wiele powodów, dla których rodzice dzielą się opieką prawną. Rodzic podejmujący główne decyzje, zwany też rodzicem sprawującym opiekę, zazwyczaj ma najwięcej czasu z dzieckiem.
Wspólna opieka prawna a wyłączna opieka prawna
Wspólna opieka prawna i wspólna opieka prawna to dwa różne terminy opisujące tę samą rzecz. Wspólna opieka prawna oznacza, że oboje rodzice mogą podejmować główne decyzje dotyczące dziecka. Jednak ten rodzaj opieki nie jest zazwyczaj przyznawany przez sądy rodzinne. Sąd może przyznać wyłączną opiekę prawną jednemu z rodziców.
Jeśli sąd przyzna rodzicowi wyłączną opiekę prawną, ma on całą moc decyzyjną w stosunku do swoich dzieci. Jest to szczególnie pomocne dla osób, które mają do czynienia z niesprawnym małżonkiem.
Innym popularnym rodzajem opieki prawnej jest wspólna opieka prawna. Rodzic sprawujący wspólną opiekę prawną ma wpływ na ważne sprawy dotyczące dziecka, takie jak wychowanie religijne czy wybór pracy. W większości przypadków jednak sędzia przyznaje rodzicowi sprawującemu opiekę fizyczną ostateczną władzę decyzyjną. Oznacza to, że rodzic ten może podjąć ostateczną decyzję w większości spraw, w tym w kwestii opieki zdrowotnej.
Wizyty pod nadzorem a brak wizyt
Wizyty pod nadzorem to sposób na zapewnienie bezpieczeństwa dziecku podczas wizyt z rodzicem. Może to pomóc w utrzymaniu więzi między rodzicami a dzieckiem nawet wtedy, gdy oboje rodzice prowadzą osobne życie. Należy jednak pamiętać, że odwiedziny pod nadzorem mogą również skomplikować relacje między rodzicami.
Wizyty pod nadzorem mogą odbywać się w domu dziecka, w domu rodziców lub w miejscu publicznym. W takich sytuacjach rodzicowi nie sprawującemu opieki nad dzieckiem będzie towarzyszył zatwierdzony przez sąd opiekun. Monitor będzie obecny podczas całej wizyty.
W zależności od ustaleń sędziego, nadzorowana wizyta może być zarządzona na czas nieokreślony lub na czas określony. Niezależnie od czasu trwania, sędzia weźmie pod uwagę szereg czynników. Należą do nich: stan zdrowia rodziców, poziom konfliktu między nimi oraz wszelkie dowody na wykorzystywanie lub zaniedbywanie rodziców.
Podczas nadzorowanej wizyty rodzic nie sprawujący opieki nad dzieckiem może nie mieć prawa przynosić ze sobą jedzenia lub prezentów, a jeśli ma prawo do odwiedzin, musi przestrzegać ścisłego nadzoru wzrokowego. Wizyty może nadzorować członek rodziny, przyjaciel lub pracownik socjalny.
Uprzedzenie sądu
Jeśli ojciec Twojego dziecka odmawia wykonania nakazu sądowego, możesz podjąć kroki mające na celu pociągnięcie go do odpowiedzialności za obrazę sądu. Sąd będzie mógł go ukarać i być może ograniczyć jego dostęp do dzieci.
Ciężar dowodu jest duży. Musisz wykazać, że druga strona świadomie nie przestrzega nakazu sądowego. Twoja sprawa będzie bardziej skuteczna, jeśli będziesz mieć pisemny zapis komunikacji z byłym.
Jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś wnieść sprawę o obrazę sądu, powinieneś skonsultować się z doświadczonym adwokatem prawa rodzinnego. Podczas konsultacji możesz dowiedzieć się, jaka jest najlepsza strategia dla Twojej sprawy i jakie są szanse na sukces.
Komunikacja z byłym jest często trudna, zwłaszcza jeśli starasz się przestrzegać nakazu sądowego. Aby uniknąć możliwości nieporozumienia lub zapomnienia o wykonaniu nakazu, upewnij się, że komunikujesz się ze swoim byłym w odpowiednim czasie.