MarketingJak przerobić stronę na responsywną?

Jak przerobić stronę na responsywną?

Przez Redakcja

Możesz łatwo przekształcić stronę w responsywną, stosując kilka prostych technik. Należą do nich CSS3, optymalizacja mediów i podejście Mobile-first.

Płynny układ

Możliwość dostosowania zawartości strony do różnych rozmiarów ekranu jest koniecznością w dzisiejszym świecie. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz, aby Twoja strona była przyjazna dla urządzeń mobilnych. Jeśli Twoja strona będzie miała stałą szerokość pikseli, nigdy nie będzie się zmieniać, by dopasować się do rozmiaru urządzenia. Bardziej elastycznym podejściem jest użycie responsywnego układu płynnego.

Responsywne układy płynne działają dzięki zestawowi punktów przerw w CSS. Te punkty przerwania to zestaw wartości CSS, które mogą być użyte do wykrycia urządzenia użytkownika, a następnie do zmiany układu elementów na stronie.

Smart zoom to funkcja wielu przeglądarek mobilnych, która pozwala na zmniejszanie i powiększanie strony internetowej po jej powiększeniu. Tę funkcjonalność można kontrolować za pomocą atrybutu initial-scale atrybutu div.

Aby dostosować stronę do różnych rozmiarów ekranu, możesz skorzystać z następujących technik:

Siatki płynne to popularny sposób tworzenia stron responsywnych. Używając tych siatek, możesz umieścić swoją zawartość w hierarchii.

Zapytania medialne

Zapytania medialne to technika CSS, której można użyć do selektywnego ładowania stylów CSS. Są one szczególnie przydatne w projektach responsywnych, gdzie różne elementy mogą być zmieniane w zależności od używanego urządzenia. Jeśli masz projekt, który nie działa poprawnie na urządzeniach mobilnych, dodanie zapytań o media może poprawić jego działanie.

Są trzy główne typy zapytań o media. Zapytanie o szerokość maksymalną, zapytanie o szerokość minimalną i zapytanie o media. Wszystkie te zapytania mają podobną funkcjonalność, ale każde z nich jest specyficzne dla używanego urządzenia.

Przy pisaniu zapytań specyficznych dla mediów najważniejszą zasadą jest rozpoczęcie od minimum i przechodzenie dalej. Choć może być kuszące napisanie skomplikowanego zapytania, rozpoczęcie od najmniejszego rozmiaru przyniesie więcej korzyści Twoim responsywnym projektom.

Na przykład, jeśli ekran Twojego komputera stacjonarnego ma szerokość 800px, a chcesz ustawić tekst na czcionkę 12pt, zapytanie specyficzne dla mediów zrobi to za Ciebie.

CSS3

Responsywne projektowanie stron internetowych to podejście do tworzenia stron, które dostosowują się do różnych rozmiarów ekranu. Oszczędza to czas i kłopot, ponieważ ta sama strona jest wyświetlana na różnych urządzeniach. Pomaga też tworzyć wysokiej jakości doświadczenia użytkowników.

Używanie CSS3 to świetny sposób na przekształcenie witryny w responsywną. Dzięki niemu możesz używać elastycznych projektów multimedialnych, aby stworzyć wysokiej jakości doświadczenie dla użytkowników.

Najczęściej stosowaną techniką jest użycie właściwości max-width do kontrolowania szerokości witryny. Możesz jednak użyć także innych technik, aby zaoszczędzić czas ładowania i przepustowość.

Kwerendy multimedialne to kolejny sposób na tworzenie responsywności. Są one podobne do klauzuli „if” w językach programowania. Używając zapytań o media, możesz ustawić swoją treść tak, aby zmieniała rozmiar automatycznie wraz ze zmianą okna przeglądarki.

Podejście mobile-first

Tworzenie strony mobile-first to sprytny sposób na przyciągnięcie większej liczby klientów. Pozwala też poprawić Twój ranking w Google i innych wyszukiwarkach.

Jednym z pierwszych kroków, jakie powinieneś podjąć, tworząc stronę mobile-first, jest optymalizacja obrazów. Upewnij się, że wszystkie obrazy mogą być oglądane na urządzeniach mobilnych, a linki nawigacyjne mogą być również dotykane. Użyj płynnej siatki, która zmienia układ w zależności od rozmiaru urządzenia.

Kolejnym ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę, projektując witrynę mobile-first, jest treść. Upewnij się, że tekst jest łatwy do odczytania. Można to osiągnąć, dostosowując czcionkę do rozmiaru ekranu. Rozważ użycie pogrubionych krojów pisma i unikanie białych przestrzeni.

Powinieneś także przetestować swoją stronę na różnych urządzeniach. Użycie prawdziwej chmury urządzeń pozwoli Ci przetestować stronę na setkach rzeczywistych telefonów komórkowych i tabletów.

Optymalizacja mediów

Jeśli chcesz przekształcić swoją stronę w responsywną, możesz zwrócić szczególną uwagę na optymalizację mediów. Pomoże Ci to osiągnąć lepsze wrażenia użytkowników, a jednocześnie obniżyć koszty operacyjne. Dobrym pomysłem może być również przetestowanie witryny na urządzeniach mobilnych za pomocą testu Google mobile friendly.

Pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć, jest szerokość strony. Większość stron internetowych ma szerokość około 1200px. Jeśli jednak starasz się zoptymalizować stronę pod kątem urządzeń mobilnych, możesz chcieć użyć mniejszego rozmiaru ekranu. Możesz też skorzystać z układu CSS flexbox, który pomoże Ci to osiągnąć. Flexbox pozwala łatwo zmienić rozmiar obrazów i tekstu, aby dopasować je do rozmiaru ekranu witryny.

Innym dobrym sposobem na optymalizację mediów jest ich kompresja. Można to zrobić ręcznie, ale nieco łatwiej jest to zrobić automatycznie za pomocą takich narzędzi jak Cloudinary. Oferują one różne usługi, w tym strumieniowanie mediów, zarządzanie mediami, a nawet platformę dostarczania mediów.

Oceń artykuł: Jak przerobić stronę na responsywną?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy