Jeśli zastanawiasz się, jak radca prawny może zostać sędzią, ucieszy Cię wiadomość, że istnieje wiele sposobów na zdobycie tego stanowiska. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, czego się od Ciebie oczekuje i jak zebrać pieniądze, których będziesz potrzebował, żeby się tam dostać.
Obowiązki sędziego
Praca sędziego wymaga wielu obowiązków. Oprócz pełnienia roli doradcy prawnego, od sędziów oczekuje się zachowania decorum i porządku na sali sądowej. Muszą być również bezstronni.
Sędziowie mogą również angażować się w działalność pozasądową. Działalność ta musi być odpowiednia i nie może być sprzeczna z obowiązkami sędziowskimi.
Dla sędziów ważne jest zachowanie niezależności i unikanie wpływu rodziny lub przyjaciół. Chociaż sędzia może podjąć decyzję w oparciu o swoje osobiste upodobania, musi być wyczulony na interesy swojego klienta i oskarżonego.
Gdy sędzia przedstawia dowody lub składa zeznania, musi zachować szacunek dla wszystkich stron. Nie może jednak prosić obrońcy o skomentowanie dowodów i nie powinien pozostawać w kontakcie ze świadkami.
Wszystkie istotne postępowania powinny być nagrywane. Elektroniczne procedury nagrywania muszą odzwierciedlać decorum sali sądowej. Dodatkowo, wszystkie istotne decyzje, które nie zostały zaprotokołowane, powinny zostać włączone do protokołu.
Niezwykle ważne jest, aby sędziowie kontrolowali swój temperament i unikali rozproszenia uwagi. Powinni mieć na uwadze ofiarę i prokuratora. Chociaż mają prawo karać za niewłaściwe zachowania na sali sądowej, muszą zachować powściągliwość i nie pozwolić, by ich osobiste upodobania wpłynęły na ich decyzję.
kroki do zostania radcą prawnym
Jeśli jesteś młodym prawnikiem zastanawiającym się, jak zostać sędzią, masz dwie możliwości. Możesz zostać samodzielnym prawnikiem lub dołączyć do większej firmy prawniczej. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, musisz mieć dobrze przemyślany plan, zanim zaczniesz działać. Poza oczywistym wykształceniem prawniczym musisz także zadbać o to, aby Twoje nazwisko było widoczne. Na przykład powinieneś brać udział w konferencjach, uczestniczyć w spotkaniach i udzielać się w swojej społeczności. Najlepiej zacznij od poznania lokalnych sędziów. W trakcie tego procesu powinieneś dowiedzieć się kilku rzeczy o wybranej przez siebie dziedzinie.
Na przykład powinieneś wiedzieć o wielostanowym egzaminie adwokackim i stanowej izbie adwokackiej. W ten sposób nie tylko postawisz stopę w drzwiach, ale także będziesz mógł zdobyć kilka porad i wskazówek po drodze. Poza tym możesz wykorzystać ten czas na kontynuowanie studiów prawniczych.
Oprócz zdawania egzaminu adwokackiego powinieneś też zwrócić uwagę na programy stażowe. Mają one na celu pomóc studentom zdobyć praktyczne doświadczenie oraz doskonalić ich umiejętności prawne i analityczne. Możesz je odbyć przed lub po formalnym szkoleniu.
Możesz również zainteresować się specjalnościami prawnymi, takimi jak własność intelektualna, podatki czy prawa obywatelskie. Jest wiele specjalistycznych firm do wyboru, więc sam musisz zdecydować, który obszar najbardziej odpowiada Twoim umiejętnościom.