NaukaLuteranizm - co to?

Luteranizm – co to?

Przez Redakcja

Luteranizm jest jedną z największych gałęzi ruchu protestanckiego. Opiera się na teologii Marcina Lutra, niemieckiego reformatora z XVI wieku, który dążył do zreformowania Kościoła katolickiego. Przetłumaczył Biblię i pisał na temat doktryny usprawiedliwienia, sakramentów i sakramentaliów.

Doktryna usprawiedliwienia Marcina Lutra

Doktryna usprawiedliwienia Marcina Lutra miała głęboki wpływ na świat. Wpłynęła również na myślenie wielu współczesnych chrześcijan. Jednak, jak w przypadku większości teologii Lutra, istnieją pewne kluczowe punkty sporne.

Jednym z takich punktów jest iustitia Dei, czyli sprawiedliwość Boga. Jest to złożone pojęcie, które w ciągu wieków przechodziło wiele zmian. Dzisiaj definiuje się ją jako „sprawiedliwe uczynki Ducha Świętego i sprawiedliwość Chrystusa”. Pomimo swojej złożoności usprawiedliwienie jest skomplikowanym tematem, a definicja tego pojęcia różni się w zależności od kraju i tradycji.

Inne aspekty teologii Lutra obejmują pojęcie uświęcenia. Podczas gdy usprawiedliwienie skupia się na dziele Chrystusa, uświęcenie wiąże się z Bożą przemianą wierzących przez Ducha Świętego.

Lutherowskie tłumaczenie Biblii

W 1522 roku Marcin Luter przygotował nowe tłumaczenie Biblii. Jego celem było stworzenie bardziej bezpośredniej i zrozumiałej wersji Biblii. Pracował na podstawie oryginałów hebrajskich i greckich.

Tłumaczenie Lutra jest uważane za katalizator reformacji protestanckiej. Biblia jest świętą księgą, a jej tłumaczenie jest kluczowe dla zrozumienia Słowa Bożego. Właściwa egzegeza, krytyka tekstowa i krytyka historyczna są niezbędne dla dobrego zrozumienia.

Luter wierzył, że głównym przesłaniem Biblii jest dobra nowina o zbawieniu. Uważał, że Słowo Boże powinno być dostępne dla wszystkich ludzi i powinno być przetłumaczone na bardziej czytelny styl.

Przekład Biblii dokonany przez Lutra był przełomowym dziełem w literaturze niemieckiej. Pomogło ukształtować standardowy współczesny język niemiecki. Dziś jest ono dostępne w wielu różnych wydaniach. Niektóre są bardziej naukowe niż inne.

Piśmiennictwo Lutra

Martin Luter był niemieckim mnichem, profesorem uniwersyteckim i teologiem. Dzięki swoim pismom wywarł ogromny wpływ na cywilizację zachodnią. Wśród nich znajduje się przekład Biblii, który do dziś stanowi literacki punkt odniesienia.

Piśmiennictwo Lutra było ważne dla reformacji protestanckiej. Jego idee przyczyniły się do reformy religijnej, która zmieniła bieg historii Zachodu. Ponadto jego antysemityzm i wypowiedzi skierowane przeciwko Żydom przyczyniły się do rozwoju nazizmu w Niemczech. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pastorem, czy badaczem Biblii, pisma Lutra okażą się dla Ciebie niezbędne. Nowe wydanie jego dzieł zostało ponownie zredagowane i zawiera krótką biografię oraz fragment autobiograficzny. Zawiera również pisma kontrowersyjne i wybór grafik z epoki.

Nowe wydanie dzieł Lutra jest dostępne zarówno w wersji drukowanej, jak i na płycie CD. Jest to doskonałe źródło informacji dla pastorów, nauczycieli i uczniów. Można szybko i łatwo dotrzeć do każdej części książki, a ponadto zawiera ona słowniczek kluczowych terminów teologicznych.

Rozpowszechnienie Lutra w krajach skandynawskich

W późnym średniowieczu doktryny luterańskie rozprzestrzeniły się w Niemczech, Szwajcarii i Skandynawii. Luteranie stopniowo zastępowali wierzenia i praktyki rzymskokatolickie. Wynikało to z połączenia interesów politycznych i religijnych.

Do końca XII wieku kościół chrześcijański został ustanowiony w Norwegii i Szwecji. Królowie Norwegii odegrali znaczącą rolę w chrystianizacji kraju. Kilka osób pozostało jednak wiernych tradycyjnej religii.

W latach dwudziestych XV wieku grupa niemieckich kupców przyniosła do Skandynawii idee luterańskie. Pierwszym luterańskim kaznodzieją w Danii był Hans Tausen. Otrzymał pisma Lutra, a jego pracowitość zwróciła uwagę zwierzchnika zakonu.

W Wittenberdze studiowało wielu szwedzkich młodzieńców. Jednym z nich był Michael Agricola, który później został biskupem Abo i Finlandii. Był uczniem Marcina Lutra i Filipa Melanchtona.

Sakramenty Lutra

Sakramenty Lutra badają średniowieczne rozumienie sakramentów przez Kościół. Te święte czynności dokonywane są w imię Boga i mają na celu rozbudzenie wiary oraz pomoc jednostkom w dążeniu do zbawienia.

Sakrament Komunii Świętej to rytuał polegający na łamaniu i dzieleniu się chlebem. Ten symboliczny akt jest symbolem ciała i krwi Chrystusa.

Kościół rzymskokatolicki postrzegał jednak sakrament jako dzieło człowieka. Nie dawał żadnych korzyści, jeśli przyjmujący go nie wierzył w Boga.

Luther, z drugiej strony, wierzył, że sakramenty są dziełem Boga dla Jego Kościoła. Sprzeczał się z autorytetem papieża. Ponadto atakował system sakramentalny Kościoła katolickiego. Między innymi odrzucał transsubstancjację i czyściec.

Sakramentalna teologia Lutra opiera się na koncepcji połączonych ze sobą elementów. Chrzest i Eucharystia są prawdziwymi sakramentami.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Oceń artykuł: Luteranizm – co to?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy