Jeśli jesteś w ciąży, prawdopodobnie zastanawiałaś się, czy praca przy komputerze, którą wykonujesz, będzie miała wpływ na zdrowie Twojego dziecka. Możesz być jednak zaskoczona liczbą badań, które nie wykazały żadnego związku między pracą przy komputerze a ciążą. Większość ekspertów medycznych twierdzi, że korzystanie z komputera w czasie ciąży jest całkowicie bezpieczne.
Unikanie promieniowania rentgenowskiego
Jeśli jesteś w ciąży i masz umówioną wizytę u lekarza w celu wykonania zdjęcia rentgenowskiego, powinnaś przedyskutować z lekarzem swoje możliwości. Możesz zmodyfikować zdjęcie, przełożyć je na później lub zrezygnować z niego.
Ciąża wiąże się z kilkoma zagrożeniami dla zdrowia Twojego i Twojego dziecka. Jednym z nich jest narażenie na promieniowanie. Jednak większość badań rentgenowskich nie stanowi zagrożenia dla Twojego dziecka.
Możesz potrzebować zdjęcia rentgenowskiego, aby poszukać oznak choroby lub ustalić przyczynę problemu. Ważne jest jednak, abyś wiedziała, jakie jest ryzyko napromieniowania Twojego nienarodzonego dziecka i upewniła się, że korzyści z prześwietlenia przeważają. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec jest unikanie prześwietleń, jeśli jesteś w ciąży.
Niektóre prześwietlenia, takie jak prześwietlenia zębów, są bezpieczne dla nienarodzonego dziecka, ale innych metod, takich jak prześwietlenia jamy brzusznej, należy unikać. Należy również pamiętać, że niewielka liczba zdjęć rentgenowskich może być konieczna w czasie ciąży.
Unikanie laptopów
Nie ma pewnej dyskusji na temat tego, czy laptopy są bezpieczne w czasie ciąży. Chociaż powszechnie uważa się, że laptopy są bezpiecznym sposobem na pracę, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.
W pierwszym trymestrze zaleca się unikanie siedzenia przed komputerem przez dłuższy czas. Wynika to z faktu, że w czasie ciąży krążenie ulega spowolnieniu, co zwiększa ryzyko wystąpienia bólu pleców i innych problemów zdrowotnych.
Laptopy nie są uważane za bezpieczne w czasie ciąży, ponieważ są źródłem zwiększonej ekspozycji na pola elektromagnetyczne. Z tego powodu wiele krajów wprowadziło ograniczenia w używaniu tych urządzeń.
Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie urządzenia dobrej jakości i używanie go z umiarem. Upewnij się, że ma ono odpowiedni rozmiar do Twojego ekranu i że jest przyjazne dla dotyku. Inne cechy, których powinieneś szukać, to łączność bezprzewodowa, regulowany ekran i klawiatura o odpowiednim rozmiarze.
Unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego
Celem tego przeglądu było zbadanie wytycznych dotyczących aktywności fizycznej w ciąży z całego świata. Porównaliśmy wytyczne każdego kraju z wytycznymi Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG).
Wytyczne te zostały opracowane przez różne instytucje rządowe i zawodowe. W zależności od grupy docelowej treść tych wytycznych była różna.
Najczęstszym zaleceniem było rozpoczęcie programu ćwiczeń przynajmniej raz w czasie ciąży. Niektóre z nich sugerowały określony czas trwania, częstotliwość i zakres intensywności ćwiczeń.
Wiele z tych wytycznych podkreślało również korzyści płynące z ćwiczeń zarówno dla matki, jak i rozwijającego się dziecka. Ostrzegano jednak przed zbyt forsownymi ćwiczeniami. Może to doprowadzić do odwodnienia i braku tlenu dla rozwijającego się płodu.
Większość wytycznych zaleca umiarkowaną aktywność aerobową. Może to być szybki spacer lub pływanie. Inne opcje to jazda na rowerze stacjonarnym, praca w ogrodzie lub trening siłowy.
Większość tych ćwiczeń jest bezpieczna, ale niektóre mogą być ryzykowne. Aby uniknąć tego ryzyka, kobiety w ciąży powinny zostać przebadane pod kątem przeciwwskazań.
Unikanie głodu
W czasie ciąży ważne jest, aby jeść dużo pożywnych posiłków. Ważne jest też, aby unikać pewnych pokarmów. Na przykład kobieta w ciąży powinna zawsze unikać jedzenia surowego mięsa i picia alkoholu. Oba te czynniki mogą prowadzić do wad wrodzonych i wcześniactwa.
Kobiety w ciąży są bardziej podatne na infekcje. Są też bardziej narażone na rozwój pasożytów. Może to prowadzić do poronienia, choroby zwanej toksoplazmozą i wad wrodzonych. Aby uniknąć tego ryzyka, stosuj zbilansowaną dietę i utrzymuj ją na niskim poziomie tłuszczów nasyconych.
Jeśli poczujesz nagłą potrzebę jedzenia, pamiętaj o spożywaniu małych posiłków w ciągu dnia. Pomoże to zapobiec zgadze. Ponadto wypas pomoże utrzymać stały poziom cukru we krwi.
Podczas długotrwałego postu ciało zniszczy wątrobowe zapasy glikogenu, co może doprowadzić do kwasicy. Na szczęście można spożywać węglowodany, aby wspomóc ten proces. Pokarmy skrobiowe można łączyć ze zdrowymi tłuszczami i białkami, aby zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie matki na węglowodany.