PrawoCzy sąd może odrzucić akt oskarżenia?

Czy sąd może odrzucić akt oskarżenia?

Przez Redakcja

Jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim złożysz akt oskarżenia. Chodzi o to, czy sąd może go odrzucić. W zależności od sprawy, możesz mieć możliwość odrzucenia aktu oskarżenia lub ponownego procesu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Uprawnienia w zakresie wezwania do sądu

Wezwanie do sądu jest dokumentem, który nakazuje stronie dostarczenie rzeczy. Musi zawierać tytuł postępowania i nazwę sądu wydającego wezwanie. Jeśli wezwanie dotyczy przedstawienia informacji poufnych, może być doręczone tylko z nakazem sądowym.

Rząd może doręczyć wezwanie, jeśli uważa, że dana osoba musi być świadkiem w sprawie. Prokuratorzy federalni nie muszą uzyskiwać wcześniejszej zgody wielkiej ławy przysięgłych.

Sąd może jednak odrzucić wezwanie, jeśli zostało ono wydane bezzasadnie lub jest uciążliwe. Ponadto ofiara może sprzeciwić się wezwaniu, wysyłając list do sądu.

W tym przypadku wezwanie dotyczyło materiałów związanych z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Kongres ma szerokie uprawnienia śledcze.

Pytanie w tej sprawie dotyczyło tego, czy śledztwo prowadzone przez Kongres w sprawie prezydenta było legalne. Chociaż większość Trybunału zgodziła się z tym stwierdzeniem, nie uznała, że było ono legalne.

Klauzula należytego procesu

Klauzula należytego procesu, zawarta w piątej poprawce, wymaga od rządu zapewnienia uczciwych procedur przed pozbawieniem obywateli ich wolności i własności. Wymóg ten jest odzwierciedleniem pragnienia amerykańskich kolonii, które przed rewolucją pragnęły regularnego, niezawodnego porządku prawnego.

Oskarżenie przez wielką ławę przysięgłych jest najlepszym przykładem klauzuli należytego procesu w działaniu. Akt oskarżenia to pisemna lista zarzutów stawianych danej osobie przez prokuratora. Akt oskarżenia powstaje na podstawie głosowania większości członków wielkiej ławy przysięgłych.

Konstytucja zawiera wiele przepisów mających na celu zapewnienie sprawiedliwego traktowania wszystkich obywateli. Jednym z nich jest Piąta Poprawka, która gwarantuje oskarżonym prawo do procesu przed ławą przysięgłych. Konstytucja może nie być w stanie odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące sprawiedliwego procesu, ale gwarantuje, że wszystkie strony uczestniczące w postępowaniu prawnym będą traktowane sprawiedliwie. W rzeczywistości najbardziej podstawowym wymogiem sprawiedliwego procesu jest to, że oskarżony powinien być uważany za niewinnego, dopóki rząd nie udowodni mu winy.

Prawo do ponownego procesu po uniewinnieniu

Prawo do ponownego procesu jest uprawnieniem sądowym. Istnieją pewne okoliczności, które pozwalają oskarżonemu na wystąpienie o ponowne rozpatrzenie sprawy po uniewinnieniu go od zarzutów. Są to zazwyczaj przypadki, kiedy oskarżony został skazany na karę dożywotniego więzienia lub karę pozbawienia wolności bez możliwości zwolnienia.

Kiedy oskarżony zostaje oskarżony o popełnienie przestępstwa, ma prawo do procesu prowadzonego przez ławę przysięgłych. Dzieje się tak dlatego, że większość sędziów jest uprawniona do rozstrzygania wszelkich kwestii prawnych i faktycznych. Jeśli ciężar dowodu spoczywa na oskarżycielu, obrona może wnieść o uniewinnienie po zakończeniu sprawy przez oskarżenie. Jednak uniewinnienie oskarżonego uniemożliwia złożenie apelacji tylko wtedy, gdy do wydania wyroku konieczne jest ponowne rozpatrzenie sprawy.

Oceń artykuł: Czy sąd może odrzucić akt oskarżenia?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy