Gdy jesteś zaangażowany w sprawę z zakresu prawa rodzinnego, możesz zadać pytanie: „Czy sąd wydaje nakaz?”. Ważne jest, aby zrozumieć, że pytanie to dotyczy tego, czy sąd nakazuje danej osobie podjęcie działań lub wykonanie obowiązków w Twoim imieniu. Odpowiedź zależy od wielu czynników. Na przykład od tego, czy sąd wydał pełny lub ograniczony nakaz ochrony, czy wydał nakaz tymczasowy i czy masz możliwość wyegzekwowania danego nakazu lub rozporządzenia.
Pełny lub ograniczony nakaz ochrony
Jeśli jesteś ofiarą przemocy domowej, mogłeś otrzymać od sądu pełny lub ograniczony nakaz ochrony. Nakaz ten uniemożliwia pozwanemu kontakt z Tobą. Pełny nakaz jest bardziej restrykcyjny niż ograniczony. Zakazuje on pozwanemu kontaktowania się z Tobą w domu, w miejscu pracy i we wszystkich miejscach, w których może się z Tobą kontaktować inna osoba.
Jeśli nie masz pewności, jak uzyskać nakaz ochrony, warto skorzystać z porady prawnej. Będziesz musiał złożyć wniosek, który będzie zawierał wiele informacji o Tobie i domniemanej ofierze. Jest to podobne do formalnej skargi złożonej na policji.
Po zaakceptowaniu wniosku przez sędziego odbędzie się przed nim przesłuchanie. Podczas tego przesłuchania oboje będziecie zeznawać. W niektórych przypadkach możesz spotkać się z adwokatem rodzinnym.
Po przesłuchaniu sędzia zdecyduje, czy wyda nakaz ochrony. Jeśli tak, pozwany nie będzie mógł nawiązać z Tobą żadnego kontaktu.
W zależności od sprawy czas trwania nakazu ochronnego może wynosić od sześciu miesięcy do dziesięciu lat. Kiedy nadejdzie czas odnowienia nakazu, prawdopodobnie będziesz musiał złożyć nowe dokumenty.
Nakaz tymczasowy
Nakaz tymczasowy, znany również jako nakaz tymczasowy, to nakaz wydany przez sąd w trakcie sporu prawnego. Mogą one być tymczasowe lub stałe i mogą wymagać od strony zaprzestania robienia czegoś lub wykonania pewnych czynności.
W większości przypadków nakazy tymczasowe są stosowane w celu zapewnienia status quo do czasu podjęcia ostatecznej decyzji. Można je uzyskać poprzez wypełnienie wniosku, który wymaga zawiadomienia o stawiennictwie i złożenia wniosku o wydanie nakazu.
Nakaz można również uzyskać poprzez pisemne porozumienie między stronami. Jeśli masz pytania, czy powinieneś mieć nakaz tymczasowy, skontaktuj się z prawnikiem.
Na przykład podczas rozwodu jedna ze stron może chcieć przenieść się do nowego domu. W takiej sytuacji drugi rodzic może potrzebować nakazu, który uniemożliwi mu przeprowadzkę.
W tej samej sprawie z zakresu prawa rodzinnego rodzic może chcieć zmienić rozkład dnia dziecka. Może to oznaczać przeprowadzkę do innego domu lub zmianę szkoły. Sędzia może wydać tymczasowe postanowienie o pozostawieniu dziecka w jego obecnej szkole do czasu zakończenia sprawy.
Postanowienie tymczasowe jest często oparte na dowodach. Strony wyjaśniają swoje stanowisko, a sędzia analizuje informacje i decyduje, czy nakaz jest potrzebny.
Wykonanie nakazu lub postanowienia
Pierwszym krokiem do wykonania nakazu lub postanowienia wydanego przez sąd jest doręczenie go drugiej stronie. Oznacza to, że musisz wysłać dokument do domu lub miejsca pracy drugiej strony. Powinien on być dostarczony na piśmie, aby osoba ta mogła zrozumieć, co ma zrobić.
Jest kilka powodów, dla których możesz potrzebować wyegzekwować nakaz sądowy. Przykładem może być rozwód, umowa o opiekę nad dzieckiem lub nakaz tymczasowy. Jeśli nie jesteś pewien, jak zabrać się za wykonanie nakazu, może warto zatrudnić adwokata. Pomoże ci on podjąć decyzję, co zrobić i upewni się, że znasz wszystkie swoje prawa.
Innym powodem, dla którego możesz być zmuszony do wykonania nakazu, jest fakt, że druga strona nie zapłaciła ci. W przypadku sprawy rozwodowej małżonek może odmówić płacenia alimentów lub nie stosować się do planu wychowawczego. Innym sposobem na wyegzekwowanie nakazu może być skorzystanie z prawnych środków przymusu, takich jak pozew o przywrócenie posiadania. Jeśli druga strona popełniła przestępstwo, możesz złożyć na policji akt oskarżenia. Możesz także złożyć odwołanie od nakazu sądowego.