FinanseJak oszczędzać energię elektryczną?

Jak oszczędzać energię elektryczną?

Przez Redakcja

Jeśli szukasz sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej, oto kilka wskazówek dla ciebie! Na początek możesz używać odpowiednich urządzeń i sprzętu. Pamiętaj też o wyłączaniu świateł, kiedy ich nie używasz. Możesz też zmniejszyć zużycie wody. Ponadto susz ubrania na zewnątrz, zamiast używać suszarki.

Pierz ubrania w temperaturze 30C

Pranie w temperaturze 30 stopni Celsjusza, a nie w wyższych temperaturach, to energooszczędny i przyjazny dla środowiska sposób prania ubrań. W rzeczywistości może to zaoszczędzić do 40 procent rachunków za energię.

Pranie w tej niższej temperaturze oznacza, że możesz pozbyć się plam i uniknąć uszkodzenia tkanin. Pomaga też zachować jasne i żywe kolory. Jest to szczególnie ważne w przypadku wełny i jedwabiu. Te ostatnie są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę.

Zmieniając cykl prania z 40 na 30 stopni, możesz zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną aż 693 zł. Możesz też pomóc chronić środowisko, zużywając mniej wody.

Susz ubrania na zewnątrz

Jeśli chcesz zaoszczędzić na energii elektrycznej, możesz powiesić swoje ubrania na zewnątrz. Zalet jest wiele. Możesz wystawić się na działanie promieni słonecznych i usunąć zapachy. Dzięki temu Twoje ubrania będą dłużej służyć. Dodatkowo możesz nawet spalić kalorie!

Musisz zainwestować w sznur na ubrania i składany wieszak. Twoje ubrania będą potrzebowały klamerek. Są one również niedrogie. Są dostępne w różnych rozmiarach i można je łatwo złożyć, gdy nie są używane.

Dobrze jest sprawdzić pogodę przed rozpoczęciem pracy. Deszcz i śnieg mogą uniemożliwić suszenie ubrań na zewnątrz. Ponadto pyłki i owady mogą utrudnić uzyskanie czystego ładunku.

Wyłącz niepotrzebne oświetlenie

Wyłączenie niepotrzebnego oświetlenia w celu zaoszczędzenia energii elektrycznej to dobry sposób na oszczędzanie pieniędzy i środowiska. Wiadomo, że starsze lampy są najmniej energooszczędne na rynku, więc warto rozważyć ich wymianę.

Najbardziej wydajne są diody LED, które mogą dodać około 5 dolarów do rocznego rachunku za oświetlenie. Jednak najbardziej imponujące oszczędności energii można uzyskać, wprowadzając niewielkie zmiany w układzie domu. Na przykład możesz chcieć wykorzystać naturalne światło w pracy lub w domowym biurze. Możesz także rozważyć zainstalowanie żarówki o większej mocy, aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej.

Zostaw elektronikę w stanie gotowości

Organizacja Energy Save Trust twierdzi, że około 9 do 16 procent całkowitej energii elektrycznej zużywanej w typowym domu jest zużywane przez domowe gadżety pozostawione w stanie gotowości. Jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd, nie zostawiaj swoich elektronicznych gadżetów podłączonych do prądu, kiedy ich nie używasz. Niektóre urządzenia nie pobierają znacznej ilości energii w trybie czuwania, ale większość tak.

Jeśli jesteś na etapie zakupu nowego telewizora lub odtwarzacza DVD, postaraj się kupić model o niskim poborze mocy w trybie czuwania. Jeśli masz dużo sprzętu elektronicznego, rozważ użycie przedłużacza do wielu gniazdek, który wyłączy kilka wtyczek jednocześnie.

Uszczelnianie poddaszy, drzwi, okien i izolacji

Poddasza, drzwi, okna i izolacja w celu oszczędzania energii elektrycznej to niektóre z typowych usprawnień oszczędzających energię, jakie mogą wprowadzić właściciele domów. Te ulepszenia zmniejszają zużycie energii w domu i zwiększają komfort. Wprowadzenie tych ulepszeń to świetny sposób na zwiększenie wartości domu.

Dom może stracić znaczną ilość ciepła podczas letnich miesięcy. Odpowiednie uszczelnienie przecieków powietrza i dodanie izolacji może pomóc w utrzymaniu ciepłego powietrza wewnątrz i chłodnego na zewnątrz.

Nieszczelności powietrza mogą powodować wysokie rachunki za media i niską jakość powietrza w pomieszczeniach. Uszczelnienie nieszczelności na poddaszu, w drzwiach, oknach i izolacji pomoże utrzymać bezpieczeństwo i komfort w Twoim domu.

Używaj garnków i patelni

Jedną z pierwszych rzeczy, które przychodzą Ci do głowy, gdy myślisz o garnku i patelni, jest to, jak możesz je w pełni wykorzystać. Wybierając odpowiedni rodzaj naczyń, zaoszczędzisz mnóstwo energii i pieniędzy. Na przykład możesz wybrać odpowiednio duży garnek do ilości jedzenia, które planujesz przygotować.

W kuchni możesz znaleźć wiele różnych garnków i patelni o różnych rozmiarach i właściwościach. Większość z nich można zanurzyć w wodzie, co ułatwia czyszczenie. Niektóre z nich mają nawet regulację temperatury, dzięki czemu możesz ustawić ją dokładnie tak, jak lubisz.

Zmniejsz zużycie wody

Używanie mniejszej ilości wody w domu pozwala zaoszczędzić pieniądze i chronić środowisko. Pomaga też zachować piękno przyrody. Oto kilka prostych kroków, które możesz podjąć, by zmniejszyć zużycie wody.

Pierwszym krokiem jest określenie, ile wody zużywasz. Prosty kalkulator śladu wodnego może pokazać, ile wody zużywa Twoje gospodarstwo domowe. Ta informacja pomoże Ci ustalić, gdzie możesz ograniczyć zużycie wody.

Możesz rozważyć zakup produktu z etykietą WaterSense lub zmianę na taki, który zużywa mniej wody. Niektóre produkty, takie jak głowice prysznicowe, mogą zaoszczędzić do 2,5 galonów na minutę. W ten sposób możesz ograniczyć zużycie wody nawet o 2900 galonów rocznie.

Oceń artykuł: Jak oszczędzać energię elektryczną?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy