FinansePrzykładowe koszty leczenia za granicą – z jakimi wydatkami trzeba się liczyć?

Przykładowe koszty leczenia za granicą – z jakimi wydatkami trzeba się liczyć?

Przez Redakcja

Zagraniczne podróże bywają ekscytującą przygodą, jednak niosą za sobą pewne ryzyka, które należy brać pod uwagę, planując wyjazd. Każdemu z nas podczas wakacji w innym kraju może przydarzyć się wypadek i nagłe zachorowanie, które będą wymagały pomocy medycznej. Koszty leczenia za granicą mogą być bardzo wysokie – zwłaszcza tam, gdzie opieka zdrowotna jest na zaawansowanym poziomie. Właśnie dlatego trzeba przygotować się na wszelkie ewentualności. Z tego artykułu dowiesz się, jak ważne może okazać się ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia za granicą.

Czy koszty leczenia za granicą mogą być wysokie? 

Tak, koszty leczenia za granicą mogą być dla nas zaskakująco wysokie, zwłaszcza w krajach o rozwiniętych systemach opieki zdrowotnej, takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, czy niektóre państwa Europy Zachodniej. Rachunek za niezbędną pomoc medyczną dla turystów bez odpowiedniego ubezpieczenia na wyjazd może skutkować wręcz niemożliwym do spłacenia długiem.  

Na przykład w USA sam koszt wizyty na oddziale ratunkowym może wynieść tysiące dolarów, a bardziej skomplikowane zabiegi i hospitalizacja będą o wiele droższe. W innych bogatych krajach, takich jak Szwajcaria czy Norwegia, standardy medyczne również są na imponującym poziomie, co wiąże się z wysokimi kosztami oferowanych usług. 

Do samej pomocy lekarskiej w obliczu wypadku czy zachorowania, często należy doliczyć także ogromne wydatki związane z transportem medycznym, operacjami, lekami na receptę, a także specjalistycznymi badaniami diagnostycznymi. Wszystko to pokazuje, jak ważne jest posiadanie ubezpieczenia podróżnego, które pokrywa koszty leczenia za granicą. Pozwoli ono uniknąć poważnych obciążeń finansowych podczas podróży. 

Od czego zależą koszty leczenia za granicą? 

Na koszty leczenia za granicą wpływają różne czynniki. Wydatki za usługi medyczne będą zależały przede wszystkim od: 

  1. Kraju, do którego wyjeżdżamy: Koszty leczenia są generalnie wyższe w krajach rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, Szwajcaria czy Australia.
  2. Rodzaju schorzenia lub urazu: Leczenie w obliczu poważnych chorób i wypadków jest oczywiście droższe niż pomoc w przypadku drobnych dolegliwości. Na przykład, koszt operacji serca w USA może sięgać nawet kilkuset tysięcy dolarów, podczas gdy wizyta u lekarza z powodu przeziębienia to wydatek rzędu kilkudziesięciu dolarów.
  3. Zakres realizowanych usług: Koszty leczenia za granicą zależą również od tego, jakie świadczenia medyczne będą podejmowane. Przykładowo, pobyt w szpitalu będzie znacznie droższy niż sama wizyta ambulatoryjna. Do prognozowanych wydatków należy doliczyć również koszty transportu medycznego, leków i rehabilitacji.

Koszty leczenia za granicą – przykłady 

Przykładowe koszty leczenia za granicą mogą być dla nas bardzo wysokie, zwłaszcza w porównaniu do tych w Polsce, gdzie wszystkie osoby ubezpieczone w ramach NFZ mogą korzystać bezpłatnie z publicznej opieki zdrowotnej. Choć w większości krajów UE obywatele Polski uzyskają taką pomoc w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, to nie obejmuje ona wszystkich świadczeń, a ponadto nie w każdym kraju jest ona respektowana.

Często do opieki zdrowotnej (nawet w publicznych placówkach) trzeba dopłacić, a w niektórych krajach na świecie – wszelkie wydatki na usługi medyczne będziemy zmuszeni pokryć z własnej kieszeni. Dlatego tak ważne jest wykupienie polisy turystycznej z odpowiednią sumą gwarantowaną. 

Przykładowe koszty leczenia za granicą w różnych krajach:

Stany Zjednoczone:

  • Wizyta na oddziale ratunkowym: od 1500 do 3000 USD
  • Operacja wyrostka: od 10,000 do 35,000 USD
  • Jednodniowa hospitalizacja: średnio około 5000 USD

Niemcy:

  • Wizyta u specjalisty: od 50 do 250 EUR
  • Operacja zaćmy: od 2000 do 5000 EUR
  • Standardowy zabieg chirurgiczny (np. usunięcie pęcherzyka żółciowego): od 4000 do 10,000 EUR

Tajlandia:

  • Wizyta u lekarza ogólnego: od 20 do 60 USD
  • Zaawansowane zabiegi medyczne, np. operacja serca: od 9000 do 20,000 USD
  • Hospitalizacja na oddziale intensywnej terapii: od 800 do 2000 USD na dzień

Australia:

  • Wizyta u lekarza ogólnego: od 100 do 200 AUD
  • Operacja kolana (artroskopia): od 5000 do 10,000 AUD
  • Kompleksowe badanie diagnostyczne (rezonans magnetyczny): od 100 do 700 AUD

Brazylia:

  • Wizyta u specjalisty: od 60 do 150 USD
  • Operacja zaćmy: od 1000 do 3000 USD
  • Intensywna terapia dla pacjentów z poważnymi stanami zdrowia: od 2000 do 5000 USD na dzień

Jak zapobiec wydatkom na leczenie w podróży? 

Najlepszym sposobem, który ochroni nas od ogromnych wydatków na leczenie podczas zagranicznych podróży, jest zakup polisy turystycznej dopasowanej do naszych potrzeb, a także celu, kierunku i charakteru wyjazdu. Im droższe usługi medyczne w danym kraju, tym większa powinna być suma ubezpieczenia kosztów leczenia w polisie turystycznej. Dlatego zawsze upewnij się, jakie są rekomendowane przez ubezpieczyciela wytyczne w kwestii doboru polisy turystycznej do danego kraju. 

W celu uniknięcia ogromnych wydatków związanych z leczeniem za granicą należy zadbać też o właściwe rozszerzenia polisy podróżnej, takie jak np. choroby przewlekłe, klauzula alkoholowa czy sporty wysokiego ryzyka. Jeśli dojdzie do wypadku lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, ubezpieczyciel pokryje świadczenia, których będziesz wówczas potrzebować. 

Warto pamiętać też o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do bezpłatnego leczenia w ramach publicznej służby zdrowia w krajach Unii Europejskiej.

Więcej informacji o ubezpieczeniu kosztów leczenia w ramach polisy podróżnej znajdziesz tutaj: https://cuk.pl/ubezpieczenia/turystyczne/koszty-leczenia-w-podrozy

Jak dobrać ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia? 

Po przeczytaniu artykułu wiesz już, że koszty leczenia za granicą mogą być o wiele wyższe niż w Polsce. Nawet posiadanie karty EKUZ nie gwarantuje pokrycia wszystkich wydatków. To ubezpieczenie zapewnia bowiem zwrot kosztów leczenia jedynie w zakresie świadczeń gwarantowanych w danym kraju, a ich zakres może się znacząco różnić. Wysokie koszty leczenia mogą dotyczyć nie tylko poważnych chorób i wypadków, ale również rutynowych zabiegów. 

Z tego powodu przed każdym wyjazdem za granicę warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Polisa ta zapewnia pokrycie kosztów leczenia, transportu medycznego, repatriacji i innych świadczeń w razie nagłego zdarzenia w obcym kraju. Bogatą ofertę polis podróżnych dopasowanych do charakteru Twojego wyjazdu sprawdzisz na stronie CUK Ubezpieczenia. Wejdź w poniższy link, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych online i kup polisę w kilka minut: https://cuk.pl/kalkulator-ubezpieczen-turystycznych!

Oceń artykuł: Przykładowe koszty leczenia za granicą – z jakimi wydatkami trzeba się liczyć?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy