FinanseJaki rodzaj wykresu sprawdzi się w handlu CFD?

Jaki rodzaj wykresu sprawdzi się w handlu CFD?

Przez Redakcja

Handel kontraktami CFD w dzisiejszych czasach odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnej platformy tradingowej, która automatycznie łączy się z notowaniami i umożliwia egzekucję zleceń sprzedaży i kupna. To jednak nie wszystko. Największą siłą platformy jest możliwość dokonywania rozbudowanej analizy technicznej przy wykorzystaniu wykresu cenowego i dostępnych narzędzi. Dzisiaj jednak skupimy się na samym wykresie i rodzajach prezentacji cen. Który wykres będzie najlepszy do handlu CFD?

Tradycyjny wykres liniowy

Zacznijmy od wykresu, który z pewnością znamy nie tylko z lat szkolnych i matematyki, ale także świetnie sprawdzającego się do wizualizacji danych w określonym przedziale czasowym. Mówimy tu oczywiście o wykresie liniowym, który jest niezwykle przejrzysty i łatwy w interpretacji.

Wykres liniowy praktycznie już w pierwszym momencie zapewnia nam szereg informacji o tym, jak kształtuje się cena kontraktu, jak kontrakty cfd zachowywały się w przeszłości i co może nas czekać, bazując na wskaźnikach analizy predykcyjnej. Mimo prostoty związanej z odczytywaniem danych wykresu liniowego stosunkowo rzadko możemy podziwiać go w analizach i wykresach cenowych udostępnianych przez ekspertów rynku. Dlaczego? Ze względu na stosunkową ubogość w dostarczaniu innych, ważnych z punktu widzenia analizy danych, jak cena otwarcia, cena zamknięcia, maksimum i minimum w danym interwale. To informacje, które bardzo często wykorzystywane są w analizie technicznej, a których na wykresie liniowym próżno szukać. Dlatego to świetne narzędzie do określenia poziomu wsparcia i oporu – ale to właściwie wszystko, co możemy przeanalizować przy pomocy tego wykresu.

Wykres słupkowy

Jak zatem zapewnić sobie możliwość nieco bardziej rozbudowanej analizy wykresu cenowego z wykorzystaniem dostępnych na platformie tradingowej narzędzi? Odpowiedź to wykres słupkowy. Wykres słupkowy zapewnia szereg danych o poziomie otwarcia i zamknięcia w danym słupku interpretującym konkretny przedział czasu. 

Konstrukcja wykresu słupkowego jest bardzo prosta i uwzględnia nie tylko wcześniej wspomniane informacje i otwarciu i zamknięciu wskazanym przez krótkie poziome linie, ale też maksimum i minimum ceny w danym interwale, które pokazane są, determinując długość słupka. Jeśli więc różnica pomiędzy minimum i maksimum jest duża, zauważymy bardzo długi słupek. Wykresy słupkowe są wykorzystywane przez inwestorów bardzo często, głównie ze względu na fakt, iż dają spory potencjał do wykorzystania wszystkich danych płynących ze słupka.

Wykres świecowy

Dzisiaj, analizując wykresy cenowe, najczęściej stosowaną formą prezentacji sytuacji cenowej jest wykres świecowy, pochodzący z Japonii i doceniony przez analityków rynku na całym świecie. Przyjęło się, że wykresy świecowe to forma, która jest stosowana już od setek lat i czyni tę metodą najstarszą z wszystkich. Świeca japońska przede wszystkim cechuje się kolorem korpusu, który w zależności od skali barw (zielony-czerwony, biały-czarny) pokazuje, czy dana świeca zanotowała ogólny wzrost, czy spadek kursu. Dodatkowo amplituda pomiędzy otwarciem i zamknięciem ukazywana jest przez długość korpusu świecy, a ceny minimum i maksimum w danej świecy prezentowane są przez knoty, wystające z korpusu od dołu i góry. Taka konstrukcja czyni świecę japońską nie tylko kompletnym materiałem do analizy, ale też sposobem na interpretowanie bardzo skutecznych sygnałów handlowych, które tworzą się na podstawie konkretnych ustawień jednej, dwóch lub kilku świec obok siebie.

Interesując się analizą wykresów świecowych, warto zapoznać się z technikami przygotowanymi przez Steva Nisona w książce Świece Japońskie i analiza wykresów świecowych. 

Oceń artykuł: Jaki rodzaj wykresu sprawdzi się w handlu CFD?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy