FinanseJak oszczędzać prąd?

Jak oszczędzać prąd?

Przez Redakcja

Jest wiele sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w domu. Jednym z nich jest zainstalowanie paneli słonecznych. Innym jest wymiana żarówek na energooszczędne. Jeszcze innym jest suszenie ubrań na powietrzu.

Wyłączanie zbędnego oświetlenia

Poza oszczędzaniem pieniędzy, wyłączenie zbędnego oświetlenia sprawi, że Twój dom będzie bardziej energooszczędny. Najlepszym sposobem na to jest wyłączanie światła, kiedy wychodzisz z domu. Dzięki temu zmniejszysz ilość zmarnowanej energii elektrycznej i emisji dwutlenku węgla.

Jeśli zastanawiasz się, jaki jest najtańszy sposób wyłączania świateł, możesz rozważyć zastosowanie wyłącznika czasowego lub rozwiązania automatycznego. Można je zainstalować w domu lub w miejscu pracy. Używając ich, możesz mieć pewność, że oszczędzasz znaczną ilość energii. Choć nie jest to najwygodniejsze, możesz mieć poczucie, że przyczyniasz się do ochrony środowiska.

Poza oszczędnościami pieniężnymi będziesz zaskoczony tym, jak wiele korzyści przyniesie Ci bardziej ekologiczny dom. Od lepszej jakości snu po bardziej relaksujące środowisko domowe – pokochasz tę różnicę. Włączanie światła tylko wtedy, kiedy jesteś w domu, może być uciążliwe.

Przełączenie na żarówki energooszczędne

Przełączenie na żarówki energooszczędne to prosty sposób na obniżenie rachunku za prąd. Są one również rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska i pomogą uchronić planetę przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez konwencjonalne oświetlenie.

W ostatnich latach dokonaliśmy znacznego postępu w rozwoju bardziej energooszczędnego oświetlenia. Lampy te są obecnie powszechnie dostępne. W przeciwieństwie do żarówek z przeszłości, te żarówki zużywają mniej energii i działają przez wiele lat. Pomimo swojej popularności, nie są one doskonałe.

W porównaniu do standardowych żarówek, żarówki CFL zużywają około 75% mniej energii. Ich żywotność jest również znacznie dłuższa – trwa do ośmiu razy dłużej.

Żarówki te są również znacznie tańsze. Szacuje się, że zastosowanie oświetlenia LED w przeciętnym gospodarstwie domowym pozwoli zaoszczędzić do 225 dolarów rocznie.

Wybierając żarówkę, zastanów się, gdzie mieszkasz i jaki rodzaj oświetlenia będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom. Szukaj też żarówek z certyfikatem Energy Star. Jest to ważne, ponieważ produkty z certyfikatem ENERGY STAR spełniają surowe normy efektywności energetycznej i mogą kwalifikować się do otrzymania rabatów od dostawców energii.

Suszenie ubrań na powietrzu

Suszenie prania na powietrzu to świetny sposób na oszczędzanie energii elektrycznej. Jest to nie tylko tańsza metoda, ale także lepsza dla środowiska.

Suszarka jest trzecim najbardziej energochłonnym urządzeniem w większości gospodarstw domowych. Przeciętna suszarka zużywa około 6 procent energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Oznacza to, że większość gospodarstw domowych wydaje rocznie ponad 100 dolarów na suszenie ubrań.

Używanie suszarki jest częstym sposobem na szybkie przygotowanie ubrań. Jeśli jednak nie masz czasu czekać na wysuszenie prania przez maszynę, suszenie na powietrzu jest bardziej efektywną opcją.

Korzystając z linii do suszenia ubrań na zewnątrz, wieszaj ciężkie rzeczy jako ostatnie. Dzięki temu wykorzystasz najwięcej miejsca.

Pamiętaj, że czas suszenia ubrań na powietrzu zależy od rodzaju suszonej tkaniny, pogody i wiatru. Niektóre rodzaje tkanin są bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane wysoką temperaturą niż inne.

Susząc ciemne ubrania, umieść je w zacienionym miejscu. Ważne jest, żeby je wytrząsnąć przed włożeniem na linię. W przeciwnym razie mogą przylegać do sznurka, a nawet być sztywne i zniekształcone.

Inwestowanie w energię słoneczną

Energia słoneczna stała się bardziej realną opcją dla konsumentów i firm. Inwestowanie w energię słoneczną może pomóc Ci uniknąć rosnących kosztów energii. Ponadto możesz zarabiać na swoich panelach słonecznych.

Przed podjęciem decyzji o zainstalowaniu systemu paneli słonecznych w swoim domu, powinieneś sprawdzić lokalne przedsiębiorstwo energetyczne. Powinieneś także wziąć pod uwagę wahania w rachunkach za prąd. Jeśli masz dobre wyniki w płaceniu rachunków na czas, możesz uzyskać kredyt od zakładu energetycznego lub ulgi podatkowe.

Koszt początkowy systemu solarnego jest stosunkowo niski. Szacuje się, że przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe uzyskałoby zwrot z inwestycji w wysokości 272% w ciągu 25 lat.

Energia słoneczna jest wydajnym sposobem wytwarzania energii elektrycznej. Istnieje jednak kilka wad inwestowania w nią. Niektóre firmy produkujące produkty solarne mogą być zbyt drogie, aby inwestorzy mogli uzyskać duże zyski.

Inną wadą energii słonecznej jest jej nieregularny charakter. Kiedy nie świeci słońce, panele nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii elektrycznej, by zastąpić Twój rachunek za prąd. Rozwiązanie w postaci magazynowania energii może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Oceń artykuł: Jak oszczędzać prąd?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy