Budżet domowy można tworzyć na wiele różnych sposobów. Możesz użyć długopisu i papieru, możesz skorzystać z programu komputerowego lub nawet stworzyć budżet online. Niezależnie od tego, na jaki sposób się zdecydujesz, warto znać kilka wskazówek.
Oblicz swój miesięczny dochód
Przy planowaniu budżetu domowego ważne jest, żebyś wiedział, ile dochodu potrzebujesz, żeby pokryć swoje wydatki. Pozwoli ci to upewnić się, że jesteś na właściwej drodze. Aby obliczyć swój miesięczny dochód, musisz zebrać swoje zestawienia finansowe, w tym czeki z wypłatami i odcinki. Jeśli otrzymujesz wynagrodzenie co dwa tygodnie, musisz uwzględnić także inne źródła dochodów.
Użycie kalkulatora budżetu domowego to świetny sposób na uproszczenie tego procesu. Pomoże ci on oszacować miesięczne wydatki, a nawet dostarczy wskazówek dotyczących przyszłych wydatków.
Przy planowaniu budżetu domowego warto też ustalić, ile pieniędzy masz do dyspozycji. Możesz to zrobić, obliczając kwotę dodatkowego dochodu, jaki masz każdego miesiąca. Następnie możesz przypisać te pieniądze do odpowiedniej kategorii.
Na przykład możesz mieć dodatkowe 30 dolarów miesięcznie, które możesz przeznaczyć na rozrywkę. Mogą to być kolacje w ulubionej restauracji lub filmy na Netflixie.
Podziel pieniądze na kategorie
Jeśli chcesz zapanować nad swoim budżetem domowym, warto rozważyć podzielenie pieniędzy na kategorie. Pomoże Ci to zidentyfikować obszary, na które możesz wydawać za dużo. Ponadto może pokazać, gdzie możesz zaoszczędzić.
Przy ustalaniu podziału pieniędzy warto zwrócić uwagę na trzy obszary: potrzeby, chęci i oszczędności. Pierwszym krokiem w ustalaniu budżetu jest stworzenie listy wszystkich miesięcznych wydatków.
Następnym krokiem jest podzielenie swoich dochodów na trzy procenty: 50% na „potrzeby”, 30% na „chęci” i 20% na „oszczędności”. Chociaż określenie budżetu jest trudnym zadaniem, to jest ono bardzo ważne. Użycie tej formuły ułatwi zrozumienie, jak wydawać pieniądze i przekierować je na właściwe cele.
Reguła budżetowania 50/30/20 to najlepszy sposób na podzielenie wydatków na te kategorie. Jest łatwa w użyciu i możesz ją łatwo dostosować do własnego stylu życia.
Śledzenie wydatków
Śledzenie wydatków jest istotną częścią planowania budżetu domowego. Choć może się to wydawać trudnym zadaniem, istnieje wiele źródeł, które mogą Ci pomóc. Kluczem jest znalezienie odpowiedniej dla siebie metody. Chodzi o to, by poznać swoje nawyki wydatkowania i dowiedzieć się, czego naprawdę potrzebujesz.
Możesz stworzyć szczegółowy dziennik swoich wydatków na jeden miesiąc lub skorzystać z programu lub aplikacji. Niezależnie od tego, co wybierzesz, pamiętaj, żeby każdego dnia wygospodarować trochę czasu na śledzenie swoich wydatków.
Używanie narzędzia do śledzenia wydatków to dobry sposób na poprawienie swojej sytuacji finansowej. Choć może nie pozbędziesz się od razu długów, będziesz wiedział, jak mądrze wydawać pieniądze.
Jeśli nie śledziłeś wcześniej swoich wydatków, możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, ile wydajesz. Kilka prostych kroków pomoże Ci zobaczyć, gdzie masz nadmierne wydatki.
Automatyzacja budżetu
Automatyzacja planowania budżetu domowego może przynieść Ci spokój i pomóc zaoszczędzić więcej pieniędzy. Niezależnie od tego, czy chcesz wyjść z długów, zwiększyć oszczędności, czy po prostu poprawić swoją sytuację finansową, może to być łatwy sposób na osiągnięcie swoich celów.
Zaczniesz od określenia, ile zarabiasz, a następnie ustalenia budżetu. Pozwoli ci to na wyznaczenie celów oszczędnościowych, inwestowanie i spłatę zadłużenia. Dzięki temu będziesz też wiedział, ile przeznaczać na określone wydatki.
Budżet możesz stworzyć za pomocą aplikacji lub ręcznie. Istnieje wiele darmowych narzędzi, które mogą ułatwić ten proces. Na przykład PocketGuard może automatycznie podsumować wszystkie Twoje wydatki i pokazać Ci, gdzie masz zbyt duże wydatki.
Jedną z rzeczy, które możesz zrobić, jest ustawienie bezpośredniej wpłaty. Jest to najprostszy sposób otrzymywania płatności. Korzyści to możliwość łatwego dostępu do środków i szybsze płacenie rachunków. Bezpośredni depozyt może być realizowany przez pracodawcę, konta inwestycyjne lub bank.