FinanseJaki podatek od wynajmu mieszkania?

Jaki podatek od wynajmu mieszkania?

Przez Redakcja

Rozważasz wynajęcie mieszkania, ale nie wiesz, jakie są tego konsekwencje podatkowe? Jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, np. to, czy podnajmujesz mieszkanie współlokatorowi, ile możesz wpłacić kaucji oraz jaki podatek będziesz musiał zapłacić od podatku od nieruchomości i zysków kapitałowych.

Kaucji

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, musisz wiedzieć kilka rzeczy o podatkach od kaucji. Przepisy podatkowe różnią się w zależności od stanu, ale ogólna zasada jest taka, że depozyty nie podlegają opodatkowaniu w momencie ich otrzymania. Ponadto możesz wykorzystać te pieniądze na spłatę niezapłaconego czynszu, naprawę wynajmowanego mieszkania lub wymianę urządzeń czy przedmiotów.

Możesz też poprosić właściciela mieszkania o pokwitowanie za dokonane naprawy. Jest to szczególnie przydatna wskazówka, jeśli wynajmujący nie dokonuje napraw. Pamiętaj jednak, że poniesione szkody nie są wliczane do kaucji.

Zawsze najlepiej jest sprawdzić mieszkanie przed wprowadzeniem się. Jeśli Twój wynajmujący Ci na to nie pozwoli, możesz złożyć pozew w Sądzie Drobnych Roszczeń.

Na przykład w Nowym Jorku prawo wymaga, żebyś zwrócił kaucję w ciągu 14 dni od opuszczenia lokalu. Jako wynajmujący nie masz obowiązku wypłacania odsetek od kaucji, ale możesz odliczyć niektóre swoje wydatki jako koszty wynajmującego.

Podatki od nieruchomości

Wynajmując mieszkanie, ważne jest, żeby zrozumieć podatek od nieruchomości. To nie jest darmowa przejażdżka i jest to wydatek, który jest niezbędnym elementem posiadania domu. Jest to jednak wydatek, którego wielu właścicieli nieruchomości nie rozumie w pełni.

Generalnie rzecz biorąc, podatek od nieruchomości jest pobierany od gruntu, budynków lub budowli należących do nieruchomości. Kwota jest zwykle oparta na wartości nieruchomości.

Mimo że możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że płacisz podatek od nieruchomości, nie jest to koniec świata. W rzeczywistości koszt podatku od nieruchomości stanowi niewielką część całkowitego dochodu z wynajmu.

Podatek od nieruchomości jest również jedną z niewielu pozycji, które można odliczyć od dochodu z wynajmu. Oznacza to, że możesz zmniejszyć swój dochód podlegający opodatkowaniu nawet o jedną trzecią.

Niektórzy ludzie uważają, że nie płacą podatku od nieruchomości, kiedy wynajmują swoje mieszkanie. Nie tylko jest to nieprawda, ale nawet nie jest to najczęściej spotykane przekonanie.

Podatek od zysków kapitałowych i amortyzacji

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, musisz wiedzieć kilka rzeczy o podatku od zysków kapitałowych i amortyzacji. Podatki te zwiększą Twój rachunek podatkowy. Musisz również wiedzieć, że możesz zastosować pewne strategie, aby zmniejszyć wpływ tych podatków.

Po pierwsze, musisz zrozumieć, czym jest amortyzacja. Amortyzacja to rodzaj „kosztu bezgotówkowego”, który pozwala na odpisanie części kosztów danego składnika majątku. IRS definiuje amortyzację jako metodę obniżania podstawy kosztowej składnika majątku. Zazwyczaj możesz odliczyć do połowy wartości składnika majątku każdego roku.

Zyski kapitałowe to rodzaj podatku nakładanego w momencie sprzedaży nieruchomości. Jeśli posiadasz nieruchomość do wynajęcia przez okres dłuższy niż rok, zapłacisz podatek od długoterminowych zysków kapitałowych. W zależności od tego, jak złożysz zeznanie podatkowe, stawka podatku od zysków kapitałowych może wynosić od 0% do 20%.

Podnajmowanie mieszkania współlokatorowi

Podnajmowanie mieszkania współlokatorowi jest legalną metodą na obniżenie miesięcznego czynszu. Musisz jednak być ostrożny przy wyborze współlokatora. Jeśli nie jesteś pewien, jak podnajmować, porozmawiaj z księgowym.

Lokatorzy kontrolujący czynsz w Nowym Jorku mogą odrzucić twoją prośbę o podnajem, jeśli podnajemca nie spełni pewnych wymagań. Sprawdzą Twoją historię kredytową i historię zatrudnienia, a także zasoby podnajemcy.

Kiedy dodajesz współlokatora do umowy najmu, wynajmujący poprosi Cię o podpisanie umowy najmu. Oboje będziecie odpowiedzialni za czynsz. Ważne jest, żebyś omówił ze swoim współlokatorem warunki, w jakich mieszkasz. Może to pomóc w uniknięciu przyszłych konfliktów. W zależności od umowy najmu możesz być zobowiązany do zgłaszania czynszu współlokatora swojemu wynajmującemu lub administratorom programu.

Przed wprowadzeniem się podnajemca musi dostarczyć wynajmującemu pisemne wyjaśnienie, dlaczego chce podnająć lokal. Powód podnajmu powinien być rozsądny i nie powinien naruszać żadnych praw stanowych lub lokalnych.

Oceń artykuł: Jaki podatek od wynajmu mieszkania?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy